Kadra OZPN podczas turnieju Regions Cup w 2022 roku (fot. Andrzej Buczyński)

Rozgrywki Regions Cup są dedykowane dla graczy, którzy nigdy nie podpisali profesjonalnego kontraktu. Turniej rozgrywany jest co 2 lata, a uczestników finału zmagań wyłaniają wcześniejsze eliminacje.

W tym roku nasz zespół w losowaniu trafił do grupy 3 makroregionalnych kwalifikacji. Rywalami OZPN będą ekipy Lubuskiego ZPN-u, Dolnośląskiego ZPN-u i Śląskiego ZPN-u. na wcześniejszym spotkaniu organizacyjnym zadecydowano, że tegoroczne eliminacje odbędą się w systemie pucharowym – w półfinałach i finale rozegrany zostanie jeden mecz.

W wyniku losowania kadra OZPN, prowadzona przez Łukasza Ganowicza i Daniela Rychlewicza, trafiła na zespół z województwa lubuskiego. Mecz ten zaplanowano na 10 kwietnia. Tydzień później Śląsk zagra z Dolnym Śląskiem. Finał polskich eliminacji odbędzie się 8 maja.

Nasz zespół rozpoczyna więc przygotowania do starcia z Lubuskim ZPN-em. Pierwsze zgrupowanie przedmeczowe odbędzie się 26 marca.

Triumfator polskich kwalifikacji awansuje do rozgrywek międzynarodowych. Ostatnim zwycięzcą Regions Cup byli reprezentanci hiszpańskiej Galicji. W decydującej potyczce pokonali oni kadrę Belgradu (Serbia). Brązowe medale zawisły na szyjach Niemców z Bawarii oraz Czechów ze Zlinu. Nasz kraj reprezentowała kadra województwa dolnośląskiego.

To właśnie ta reprezentacja już dwukrotnie wygrywała Regions Cup. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w sezonie 2006/2007, kiedy to Dolny Śląsk pokonał w finale Bułgarów z Sofii. Sukces ten Polacy powtórzyli w sezonie 2018/2019. Wówczas, po niezwykle emocjonującym pojedynku, Dolny Śląsk pokonał Bawarię.

Poprzez rozgrywki Regions Cup można trafić także do zawodowego futbolu. Idealnymi przykładami przebytej w ten sposób drogi są Janusz Gol i dobrze znany opolskim kibicom Arkadiusz Piech. Ta dwójka grała w reprezentacji Dolnego Śląska w 2007 roku, kiedy to nasi przedstawiciele pierwszy raz wygrali te rozgrywki. Gol i Piech przywdziewali wówczas barwy Polonii/Stali Świdnica. Później zagrali nawet w reprezentacji Polski.

Nasi szkoleniowcy Łukasz Ganowicz i Daniel Rychliewicz wkrótce ogłoszą powołania na pierwsze zgrupowanie.