fot. Mirosław Szozda

Każda z reprezentacji wojewódzkich OZPN przed startem rundy rewanżowej ma w planie pobyt na trzydniowym zgrupowaniu treningowo-szkoleniowym. – Celem każdego jest przygotowanie się do zbliżających meczów międzyzwiązkowych. W poprzednich latach forma zgrupowania miała charakter jednostek treningowych, jednego lub dwóch springów, ewentualnie wyjazdu na turniej piłkarski. Brakowało jednak konfrontacji z drużynami o bardzo wysokim potencjale sportowym – wyjaśnia Filip Sikorski, trener koordynator naszych kadr.

W miniony weekend zawodnicy z rocznika 2007 pojechali na taki mini-obóz do Głuchołaz, na który zaproszone zostały także reprezentacje wojewódzkie z podkarpackiego, małopolskiego i lubuskiego. – Każdy zespół rozegrał sześć bardzo wartościowych meczów, dzięki którym trenerzy mogli ocenić potencjał indywidualny każdego zawodnika, a także wypróbować kilka wariantów ustawienia zespołu. Podsumowując, taka forma organizacji zgrupowań okazała się trafna i bardzo pomocna dla sztabu szkoleniowego w ocenie umiejętności piłkarzy z naszego województwa – precyzuje pan Filip.

I trener wojewódzkiej reprezentacji 2007, Jarosław Wolański, tak ocenił pobyt na południu Opolszczyzny: – W Głuchołazach zaprezentowali się zawodnicy wybrani na pierwszym etapie selekcji, który odbył się w okresie jesienno-zimowym i na przełomie roku. Przetestowaliśmy wtedy ponad 130 zawodników. Ocenie podlegały umiejętności techniczne, indywidualne cechy motoryczne oraz funkcjonowanie zawodnika w zespole. Po pierwszym etapie udział w zgrupowaniu zapewniło sobie 20 chłopaków. Wyniki gier kontrolnych z rówieśnikami z zaproszonych ZPN-ów były sprawą drugorzędną, gdyż na pierwszym planie postawiliśmy obiektywną ocenę umiejętności indywidualnych, potencjału zawodnika na tle zawodników z innych drużyn oraz szczegółową ocenę jego osobowości, czyli cechy wolicjonalne. Chciałbym podkreślić, że selekcja rocznika 2007 jest we wstępnej fazie i przyjmuje formę ciągłą, otwartą, która pozwala na wybór piłkarzy, którzy prezentują najwyższe umiejętności indywidualne oraz wysoką formę sportową w danym momencie. Zdało już to egzamin w przypadku rocznika 2003. Przed nami kolejne etapy, które odbędą się w najbliższych miesiącach w formie konsultacji szkoleniowych oraz gier kontrolnych. Na nich będziemy zwracać szczegółową uwagę na zrozumienie taktyki indywidualnej oraz zespołowej. Ostatnim punktem rocznej selekcji będzie wyjazd na letni obóz sportowy, który odbędzie się w sierpniu w Pogorzelicy. Chciałbym podkreślić, że naszym nadrzędnym celem szkoleniowym jaki sobie założyliśmy, jest ukształtowanie wszechstronnie wyszkolonego zawodnika–piłkarza, posiadającego bogaty zasób wiedzy i umiejętności piłkarskich, które w przyszłości będzie mógł wykorzystać w młodzieżowych reprezentacjach Polski.

– Przy tej okazji chciałbym podziękować za udział w zgrupowaniu trenerom koordynatorom wszystkich obecnych w Głuchołazach ZPN-ów. Mam nadzieję, że taka forma szkolenia młodych zawodników wpiszę się na stałe w roczny plan akcji szkoleniowych wszystkich wojewódzkich reprezentacji – śle laurkę trener Sikorski. Przypomnijmy, że sponsorem kadr wojewódzkich OZPN jest firma Bedmet z Opola.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2363811863682354&type=1&l=aabd7134e9