Plebiscyt na bramkę roku 2019 był całkiem nową propozycją, jaką przygotował dla piłkarskich kibiców Opolszczyzny pion marketingu Opolskiego Związku Piłki Nożnej. – Mieliśmy sporo materiału z meczów BS 4 ligi, który musiałby trafić na półki, a tak wyszła z tego całkiem fajna zabawa – mówi rzecznik OZPN, Tomasz Wąsiak.

Wybór gola roku skupił się wyłącznie na najwyższym poziomie rozrywek w regionie i objął swym zasięgiem cały rok 2019 (rundę wiosenną i jesienną). Wszystko możliwe było dzięki zaangażowaniu i współpracy samych klubów – uczestników czwartoligowych rozgrywek, które wyposażone zostały przez Związek w sprzęt do rejestracji meczów. Selekcja goli dokonana została na podstawie ligowych Magazynów, które pojawiają się w mediach OZPN po zakończeniu każdej kolejki gier.

Do głosowania trafiło zatem 15 bramek, a każda z nich otrzymała swój identyfikacyjny numer oraz nazwisko i imię strzelca. Bazując na Magazynach, w prawym górnym rogu widniał także brand meczu, z którego pochodziło trafienie. – Wybór był szalenie trudny, ponieważ pięknych goli było naprawdę bardzo dużo. Zastanawialiśmy się nawet, czy nie posłać pod głosowanie i 50 goli, ale ostatecznie uprościliśmy całą zabawę – precyzuje Wąsiak.

Plebiscyt ruszył z początkiem grudnia i do ostatniego dnia roku, do godziny 24.00, wzięło w nim udział blisko 750 osób! Zasięg plebiscytowego posta dotarł do blisko 22 tysięcy odbiorców, zaś sam film z propozycją goli obejrzało ponad 13 tysięcy użytkowników! Bezkonkurencyjne pod każdym względem okazało się trafienie Kamila Jasiny, który wygrał cały Plebiscyt. Zawodnik OKS-u Olesno zgarnął prawie 3/4 wszystkich głosów, a jego przepiękny gol przewrotką ma też swoją historię.

Wszystko wydarzyło się 25 maja, podczas rundy rewanżowej sezonu 2028/2019, na boisku Victorii Chróścice. Jasina na boisku pojawił się w 73 minucie i już jego pierwszy kontakt z piłką owocował bramką dla OKS-u. Drużyna z Olesna objęła prowadzenie 2:1, ale wisienka na torcie – jak się okazało – całego 2019 roku,  przyłożona została 10 minut później. – To była bramka w stylu „stadiony świata” – chwalił swojego gracza coach oleśnian, Dawid Nowacki, który tego dnia też miał głosy zza światów i pokazał trenerskiego nosa. Ostatecznie goście wygrali 4:1. co bardzo pomogło im w utrzymaniu.

Wśród uczestników Plebiscytu wylosowaliśmy dwie osoby, którym zaproponowaliśmy udział w Gali OZPN, która odbędzie się 17 stycznia. To była główna nagroda za udział w zabawie. – Chcemy pójść za ciosem i zamierzamy teraz po każdej serii gier w BS 4 lidze, dać kibicom możliwość wyboru gola kolejki. Raz, że będziemy mogli dokładnie monitorować najpiękniejsze trafienia, a dwa – nie ukrywam – bardzo ułatwi nam to pracę przy organizacji następnego plebiscytu. Okazało się, że na fanów piłki z Opolszczyzny jak najbardziej możemy w tej kwestii polegać i przy okazji razem promować nasz firmowy produkt – podsumowuje Tomasz Wąsiak.