fot. Ania Sorowka

Boiska Silesiusa Kotórz Mały oraz Małejpanwi Ozimek były arenami Turnieju „Czterech” Reprezentacji WZPN. Oprócz gospodarzy – Opolskiego Związku Piłki Nożnej, zagrały w nim kadry Dolnośląskiego, Podlaskiego i Lubuskiego ZPN-u.

A to oznacza sporo grania dla tworzącej się wciąż reprezentacji Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Zespół prowadzony przez Pawła Bzdęgę i Andrzeja Wolańskiego zagrał trzy mecze w pełnym wymiarze czasowy, czyli 2×40 minut. Padło mnóstwo bramek, zarówno tych zdobytych przez nasz zespół, jak i przeciwników. Nie to jednak było w ten weekend najważniejsze.

Taki turniej i całe zgrupowanie jest świetną opcją dla zawodników, ale i dla nas, trenerów – mówił po zakończeniu gier szkoleniowiec kadry OZPN Paweł Bzdęga – Mamy chłopaków przez cztery dni na wyłączność. Widzimy jak funkcjonują na boisku, jak funkcjonują na meczach, a jak na treningach. Widzimy też, jak potrafią o siebie zadbać w ośrodku, w którym nocujemy. Dla niektórych z nich był to dopiero pierwszy taki kontakt z drużynami z innych województw. Zwłaszcza z takimi, którzy na co dzień trenują w profesjonalnych akademiach, jak choćby zawodnicy z Dolnego Śląska, którzy szkolą się w Zagłębiu Lubin czy Śląsku Wrocław – dodaje Bzdęga.

Opolski ZPN – Podlaski ZPN (fot. Jakub Trzaska)

To trochę też takie sprawdzenie tej naszej selekcji, zawodników, których zaprosiliśmy na to zgrupowanie. Widzimy, jak ich umiejętności indywidualne przekładają się na zespół, jak działają w grupie. To też jest dla nas kluczowe, ta integracja. Mamy swoje sprawdzone sposoby na to. Jedną z nich jest np. losowanie numerów pokojów podczas zgrupowania. Dzięki temu powstają przyjaźnie, które później procentują na boisku – dodaje drugi z trenerów – Andrzej Wolański.

Zgrupowanie w Turawie oraz Turniej w Kotorzu Małym i Ozimku nie kończy procesu selekcyjnego. W tym sezonie, przed kadrą OZPN U12 jeszcze jedna konsultacja selekcyjna. Na niej mają się pojawić kolejni młodzi piłkarze z szerokiej listy nazwisk naszego sztabu. Natomiast jesienią reprezentacja grać będzie już w rozgrywkach o Puchar im. Kazimierza Górskiego.

Dolnośląski ZPN – Opolski ZPN (fot. Jakub Trzaska)