W dniach 21-28 lutego asystent szczebla centralnego Maciej Kosarzecki przebywał na zgrupowaniu młodych, perspektywicznych sędziów z Europy jakim jest UEFA CORE.

56. edycja odbyła się w Nyonie, w Szwajcarii w siedzibie europejskiej federacji piłkarskiej. Oprócz Maćka, Polskę reprezentowali Łukasz Kuźma (Podlaski ZPN) i Mikołaj Kostrzewa (Lubelski ZPN).

Siedem intensywnych dni pracy obejmowało standardowe w tego rodzaju zgrupowaniach rzeczy tj. pomiar tkanki tłuszczowej, test yo-yo, test teoretyczny z Przepisów Gry w języku angielskim, test „mijanek” dla asystentów, w którym muszą ocenić sytuację czy zawodnik atakujący był na pozycji spalonej w momencie podania czy też nie. Każdy dzień oprócz tego wypełniony był po brzegi wykładami i warsztatami z tematów sędziowskich, a także treningami fizycznymi.

Głównym instruktorem kursu był Herbert Fandel, były międzynarodowy niemiecki arbiter, który sędziował spotkania Euro 2008, a wraz z nim m.in. Martin Atkinson, anglik, który ma na swoim koncie ponad 400 meczów Premier League, finał Ligi Europy.

Sędziowie mieli okazję również zapoznać się jak wygląda praca pokoju VAR w trakcie meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a także omówić spotkania, które sędziowali na krajowym podwórku. Taką trójką nasi sędziowie prowadzili mecz Fortuna 1. ligi pomiędzy Ruchem Chorzów a Chrobrym Głogów, 11 lutego. W trakcie zgrupowania w Nyonie nie sędziowali żadnych meczów.

Kurs UEFA CORE ugościł 24 sędziów z europejskich nacji takich jak: Czechy, Albania, Grecja, Islandia, Malta San Marino, Turcja i Polska. Oprócz sędziów z naszego kraju w zgrupowaniu, z ramienia UEFA, uczestniczyli Paweł Gil i Maciej Wierzbowski jako instruktorzy. Kolejna część zgrupowania odbędzie się w październiku, również w Nyonie.

Gratulujemy Maćkowi jak i całemu zespołowi udziału i życzymy powodzenia w dalszym rozwoju sędziowskim!