Podobnie jak w roku ubiegłym, w ostatni weekend stycznia, Kędzierzyn Koźle oraz Opole gościły trenerów piłki nożnej, dla których Wydział Szkolenia naszego Związku zorganizował dwudniowe zajęcia. Najpierw Hotel Solidaris, później hala sportowa ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, a na końcu opolskie Centrum Sportu, stały się arenami naszych konferencji. Ta, już tradycyjnie, składała się z części teoretycznej i zajęć praktycznych. Zaproszeni przez WS prelegenci, Jacek Magiera – trener Reprezentacji Polski U-20, Mariusz Rumak – trener I ligowej Odry Opole i Łukasz Becella – asystent trenera Rumaka, stali się prawdziwym magnesem, który przyciągnął na salę wykładową i trybuny 220 szkoleniowców z całego kraju.

Otwarcia w imieniu prezesa OZPN dokonał wojewódzki trener edukator, Roman Firlus. Konferencję wykładem na temat ,,Periodyzacji taktycznej” rozpoczął trener Rumak, który w szczegółowych zarysach przedstawił jej zasady na przykładzie prowadzonego przez siebie ekstraklasowego Śląska Wrocław. Następnie z autorskim wykładem na temat
,,Przygotowania do MŚ U20 – różnice w pracy w klubie a reprezentacji, założenia i realizacja planu”, wystąpił trener Magiera. Przybliżył on zebranym zasady selekcji do kadry, ocenił umiejętności swoich zawodników, zwrócił uwagę na dobre elementy w grze i błędy, nad poprawą których cały czas trzeba pracować. Część praktyczną wypełniły 75-minutowe zajęcia przeprowadzone przez trenera Becellę. Te odbyły się na grupie zawodników Odry Opole z rocznika U-15. Tematem przewodnim było nauczanie i doskonalenie obrony indywidualnej.

Niedziela upłynęła na zajęciach warsztatowych w mniejszej, bo 35 osobowej grupie trenerów. Na obiektach kompleksu piłkarskiego w Opolu odbyły się zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Prelegentem był ponownie szkoleniowiec Odry. Mała sala, mniejsza grupa uczestników, przyjemna i swobodna atmosfera sprawiły, że warsztaty miały swój niepowtarzalny klimat. Po części teoretycznej i dyskusji na temat periodyzacji taktycznej, przyszła kolej na część praktyczną. Jej tematem był ,,Dobór środków treningowych w kontekście stawianych celów szkoleniowych”, a trening przeprowadzony został na grupie zawodników Odry U-16.

Mamy nadzieję, że każdy z obecnych na konferencji trenerów wzbogacił swój warsztat trenerski i znalazł coś, co zainspiruje go do jeszcze lepszej pracy. Wszystkim jej uczestnikom, zaproszonym prelegentom, a szczególne trenerom Odry Opole, ich wychowankom oraz trenerom Tomaszowi Piwowarczykowi, Wojciechowi Mielnikowi i Krzysztofowi Chełpie, składamy serdeczne podziękowania!

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej Piątek, 1 lutego 2019

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej Piątek, 1 lutego 2019

Opracował Krzysztof Job.