Prezes OZPN Tomasz Garbowski dostał najwięcej głosów podczas wyboru nowych członków zarządu PZPN. (Fot. Mirosław Szozda)

Prezentujemy pięć wydarzeń, które naszym zdaniem zasłużyły na wyróżnienie w 2021 roku. Mimo tego, że wszelkiego rodzaju podsumowania to coroczna zabawa, tak tematy poniżej przypomniane, należą do listy spraw jak najbardziej poważnych i kreują najbliższą przyszłość opolskiej. Odliczamy!

1. Opolski „desant” we władzach PZPN

Wybory nowych władz piłkarskiej „Centrali” zawsze przebijają się na pierwsze strony mediów. Dla nas najważniejsze wydarzyło się jednak chwilę po tym. 19 sierpnia, tuż po godzinie 14.00, na tablicy głosowań pokazali się nowi członkowie zarządu PZPN. Dla pewności kilka razy odświeżyliśmy ekran…

Oprócz naszego prezesa – Tomasza Garbowskiego, u boku Cezarego Kuleszy zasiadł sternik Odry Opole – Tomasz Lisiński. Kilkanaście tygodni później na rzecznika etyki PZPN wybrano ks. Jerzego Kostorza, zaś w komisjach PZPN znalazło się bardzo liczne grono naszych koleżanek i kolegów z opolskich klubów i boisk.

Jaki będzie wpływ naszych ludzi na losy – już nie opolskiej – a polskiej piłki nożnej, czas pokaże. Faktem jest, że takiej drużyny i tak ulokowanej, opolskie w Warszawie w swej historii jeszcze nie odnotowało, stąd wybór na wydarzenie roku jest aż nadto oczywisty.

2. Przyszłość Opolskiej Piłki – konferencja do innych niepodobna

Wydarzenie zorganizowane 19 listopada w Prószkowie, ma być kopem do dalszych i skutecznych działań w szerokim obszarze opolskiej piłki. OZPN-u, klubowych działaczy i wszystkich tych, którym nasz lokalny futbolowy „rynek” nie jest obojętny. Faktem jest, że imprezy o takim charakterze dawno na Opolszczyźnie nie było, o ile w ogóle miała miejsce, dlatego wybaczcie rolę „chwalipięty” .

– Świetnie zorganizowana konferencja, prelegenci dopasowani w punkt. Aż by się chciało, żeby treści dotarły do jak największej liczby osób – tak na naszych łamach skomentował jej przebieg jeden z zaproszonych pan Paweł. Vox populi vox Dei! No, i po owocach ich poznacie. Tego życzymy wszystkim uczestnikom prószkowskiej narady i oczywiście sobie samym.

3. Nowy stadion dla Opola!

Słowo stało się ciałem. Latem był sygnał o przetargu, ale jeszcze z końcem roku, 14 grudnia, zwołano konferencję prasową i podpisano umowę na budowę całkiem nowego i nowoczesnego obiektu piłkarskiego w naszym mieście.

Na dedykowanej temu wydarzeniu stronie Stadion Opolski szybko zamieszono stosowne foto władz miasta, które udały się na ściernisko, czyli miejsce inwestycji, uwiarygadniając tym samym akt rozpoczęcia prac.

Miejsce otwierające nasze podium jest oczywiste i wypada tylko dodać – nareszcie! Nowy „Miejski” ma być gotów za 3 lata, a to akurat doskonały timing dla OKS Odra Opole S.A., żeby uświetnić przecięcie wstęgi powrotem do ekstraklasy. Jakże piękne dopełnienie i spełnienie marzeń opolskich kibiców by to było, nieprawdaż?

4. Szymon Łężny pnie się w górę

Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej może być dumne, ponieważ ma następnego człowieka z gwizdkiem, który idzie śladem wytyczonym przez Jarosława Przybyła.

26-letni opolski arbiter w sierpniu trafił do grupy Top Amator B i mógł rozpocząć samodzielne prowadzenie meczów w eWinner 2. lidze. Sędziów z takim statusem jest na Opolszczyźnie tylko trzech (drugi to Marcin Kochanek), a na taki awans czekaliśmy prawie 4 lata.

Łężny pójdzie wyżej, ponieważ proroczy sygnał już został mu wysłany. 18 grudnia pan Szymon zadebiutował w PKO Ekstraklasie. Wprawdzie był tylko technicznym, ale wskutek kontuzji asystenta zajął jego miejsce na linii. Przypadek? Szczerze wątpimy.

5. OZPN sponsorem stoi!

Mimo czasów, które do najlżejszych nie należą, władzom OZPN udało się pozyskać partnerów tytularnych nie tylko dla wszystkich seniorskich poziomów rozgrywkowych, ale również dla rozgrywek młodzieżowych.

Mowa o Banku Spółdzielczym w Leśnicy, przedsiębiorstwach timsport.pl, Football World Opole, KEEZA, Protrainup i JAKO Partner OPOLE. Swojego patrona w postaci firmy Inside pl Sp. z o. o. pozyskał także nasz projekt Bawi Nas Piłka Opolski ZPN.

Jeśli dodamy do tego Bedmet, który wspiera poczynania kadr wojewódzkich, ten sponsorski układ sił stawia nasz Związek w ścisłej czołówce polskich ZPN-ów.

Zebrał Jacek Nałęcz