Fot. Mirosław Szozda

Już tylko 8 dni pozostało do startu rozgrywek ligowych w naszym województwie. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią przedstawiciele reprezentacyjnej ligi, czyli Bank Spółdzielczy w Leśnicy IV Ligi Opolskiej. Wraz z nią na boiska ruszą przedstawiciele „okręgówki”. Nieco później A Klasa, na końcu B.

To jeśli chodzi o rozgrywki seniorskie. A nie zapominajmy, że pod szyldem Opolskiego Związku Piłki Nożnej rywalizuje jeszcze młodzież – od młodzików po juniorów. Już ten sezon w rozgrywkach młodzieżowych był ciekawy. Kolejny zapowiada się jednak jeszcze lepiej, bo i w juniorach, i w trampkarzach, zespołów będzie jeszcze więcej.

– I to nas właśnie cieszy najbardziej – mówi prezes OZPN Tomasz Garbowski – W ligach juniora starszego mamy aż 10 nowych drużyn. W trampkarzach aż 20. Z tego powodu musieliśmy powiększyć Terytorialne Rozgrywki Trampkarza do 6 grup. Ale my się z tego bardzo cieszymy, bo to pokazuje, że wrócił boom na drużyny młodzieżowe. I trzymamy kciuki, żeby ci zawodnicy wyrośli na bardzo dobrych piłkarzy i systematycznie wzmacniali nasze ekipy seniorskie – dodaje sternik naszego związku.

– W te wakacje pracowaliśmy na jeszcze wyższych obrotach, niż do tej pory – śmieje się przewodniczący Wydziału Gier OZPN Piotr Głowacki – Już w poprzednim sezonie mieliśmy więcej drużyn w rozgrywkach młodzieżowych. W tym ponownie ich liczba się zwiększyła. Oznacza to, że nie jest to przypadek, a w jakimś stopniu trend. Po kilku latach kluby zrozumiały, że dla dobra opolskiej i polskiej piłki trzeba stawiać na rozwój młodych zawodników. Bardzo się z tego cieszymy – dodaje Głowacki.

Do tego dochodzi też ogromny sukces Odry Opole. W nowym sezonie drużyna niebiesko-czerwonych grać będzie w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19. Oznacza to, że opolski zespół będzie miał swoją ekipę w dwóch najważniejszych rocznikach CLJ – U19 i U17.

– A i seniorzy Odry zdołali się utrzymać w Fortuna I Lidze – dodaje prezes Garbowski – I teraz po dwóch pierwszych kolejkach zaplecza Ekstraklasy nasza drużyna jest liderem. Dobrze Odra weszła w ten sezon i mam nadzieję, że ich forma będzie cały czas rosnąć – podkreśla prezes.

Nieco inne nastroje panowały w rozgrywkach III Ligi. Do samego końca o ligowy byt walczyły Stal Brzeg i Polonia Nysa. Niestety, obu drużynom nie udało się utrzymać w lidze makroregionalnej i w nowej kampanii będą walczyły o powrót do III Ligi.

– I tu, jako prezes OZPN, nie jestem zadowolony – słyszymy od Tomasza Garbowskiego – Moja dusza na pewno cierpi, że taki spadek się przydarzył drużynom z Brzegu i Nysy. Ale taka to już jest nasza piłka. Może czasami lekki upadek może być krokiem do szybkiego podniesienia się. To pokazuje też piękno piłki. Piłki, która uczy dużo pokory. Uczy, że żeby osiągnąć sukces, potrzeba dużo pracy – ocenia prezes.

Spadek Polonii i Stali oraz awans aż 4 drużyn do BS w Leśnicy IV Ligi Opolskie spowodował, że nasze rozgrywki wojewódzkie będą niezwykle ciekawe.

– Już w pierwszej kolejce czeka nas niezwykle ciekawe starcie, można by rzec, że prawdziwe derby Opolszczyzny. Mam tu na myśli starcie Stali Brzeg z Polonią Nysa. To spotkanie będziemy transmitować na naszym kanale na Youtubie. Zresztą nie będzie to jedyny mecz, który pokażemy dla kibiców – ocenia prezes Garbowski.

– Nasze transmisje stały się już taką świecką tradycją – dodaje Piotr Głowacki – Razem z działem marketingu wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej atrakcyjne, ciekawe spotkania w danej kolejce. Oglądalność ich wzrasta, kibice są zadowoleni – to chyba najlepsza ich ocena. Adekwatnie do poprzedniej kampanii, mecze transmitowane będą rozgrywane w niedzielę o godzinie 14 – uzupełnia przewodniczący Wydziału Gier.

Z IV Ligą w nowym sezonie grać będzie nadal jej sponsor tytularny, czyli Bank Spółdzielczy w Leśnicy. Wrócą natomiast skróty wszystkich spotkań w danej kolejce w specjalnie przygotowanym magazynie Studio BS w Leśnicy IV Ligi Opolskiej Flesz. Nadal raz w miesiącu będziemy spotykać się z wybranymi trenerami, aby omówić to, co działo się w rozgrywkach w ostatnich 30 czy 31 dniach.

– Liga była ciekawa, a będzie jeszcze ciekawsza. W skrócie – będzie po prostu top. A jej poziom podniesie jeszcze to, że wiele drużyn modernizuje swoje stadiony. Wkrótce zostaną one oddane do użytku, a wtedy mecze rozgrywać się będą na pięknych, nowoczesnych arenach. To również wnosi naszą IV Ligę na jeszcze wyższy poziom – cieszy się prezes Garbowski.

Ciekawie będzie również w Football World Klasie Okręgowej, gdzie również będziemy mieć kilka nowych zespołów. Tych, które opuściły szeregi IV Ligi i tych, które wywalczyły awans. Nadal będziemy odwiedzać wybrane zespoły w naszym cyklu Opolska Okręgówka. Na pierwszy ogień pójdą beniaminkowie.

– To, co też bardzo cieszy, to powrót niektórych drużyn do rywalizacji ligowej oraz nowe zespoły, które w tym sezonie przystąpią do rozgrywek. W Klasie B mamy aż 9 takich zespołów – LZS Głuszyna, LZS Gronowice, Korona Krępna, LZS Stary Ujazd, Swornica Czarnowąsy, Pogoń Pludry ’23, KS Wojsław, Fortuna Łącznik i Cukrownik Baborów. Grać będą na tym poziomie również rezerwy LZS-u Kuniów, LZS-u Racławiczki i Unii Kolonowskie – wymienia przewodniczący Głowacki.

W sumie do nowego sezonu przystąpi aż 138 zespołów na poziomie Klasy B, 84 w Klasie A, 32 w Football World Klasie Okręgowej i 16 w BS w Leśnicy IV Lidze Opolskiej.