Za nami kolejna, XVIII edycja organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja, po meczach Wielkiego Finału na PGE Narodowym w Warszawie, wyłonione zostały najlepsze w Polsce drużyny w kategoriach do lat 10 oraz 12. Najlepiej z naszego województwa zaprezentowała się drużyna Unii Opole w kategorii U-10 dziewczynek, która zajęła czwarte miejsce.

Trwające w dniach 29 kwietnia – 2 maja Finały Ogólnopolskie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgromadziły w Warszawie 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym w niedzielne popołudnie, największe młode talenty ze wszystkich województw przez dwa dni rywalizowały na boiskach Legii i Agrykoli o awans do Wielkiego Finału.

Zwycięzców XVIII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku poznaliśmy 2 maja na PGE Narodowym. Na oczach fanów obecnych na trybunach oraz widzów, którzy oglądali transmisję na żywo w Polsacie Sport i Super Polsacie, najlepsze ekipy w rozgrywkach zagrały decydujące mecze na stadionie, na którym gole strzelali m.in. Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik czy Cristiano Ronaldo. Rozegrane zostały 4 spotkania finałowe, które dostarczyły nam wszystko, co najważniejsze w futbolu: piękne zagrania i bramki, dużą dawkę emocji, ale także postawy fair play i pasji w najszczerszym wydaniu.

W kategorii U-10 dziewcząt zwyciężyła ostatecznie ekipa UKS Beniaminka Krosno z woj. podkarpackiego. Wśród starszych dziewczynek, po puchar sięgnęły zawodniczki UKS SMS Łódź z woj. łódzkiego. W rywalizacji chłopców końcowy triumf odniosły ekipy AMO Rzeszów z woj. podkarpackiego (kategoria U-10) oraz SP 7 Koszalin z woj. zachodniopomorskiego (kategoria U-12). Zwycięzcy, poza otrzymaniem Pucharu Tymbarku, w nagrodę obejrzą z trybun czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Litwą i spotkają się z podopiecznymi Adama Nawałki tuż przed wylotem kadry na mistrzostwa świata w Rosji.

Najważniejsze mecze w dotychczasowej karierze tych młodych piłkarzy i piłkarek na antenie Polsatu Sport i Super Polsatu uświetnili swoim komentarzem: dziennikarz tej stacji, Mateusz Borek, oraz znany z kanału „Łączy Nas Piłka”, Łukasz Wiśniowski. Zmagania ośmiu fantastycznych ekip osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

Dzieci przede wszystkim muszą mieć przyjemność z grania w piłkę. Każda chwila wolnego czasu spędzona na boisku, na grze, rywalizacji, zabawie, jest cenna. A trofea i nawet wyróżnienia indywidualne to dodatkowe bodźce, które wpływają na zawodnika, żeby dalej pracować i być jak najlepszym w przyszłości. Dzięki naszym sponsorom, dzięki Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i wojewódzkim związkom piłkarskim organizujemy największy turniej dla dzieci w Europie. Wszystko dobrze funkcjonuje, dzieci mają z tego fantastyczną zabawę i jest to dla nich świetny start. Jeżeli mówimy o piłce zawodowej, z tej całej rzeszy dzieciaków kilku na pewno trafi do poważnej piłki – powiedział po zakończeniu rozgrywek prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

Już od 5 lat rozgrywamy Wielki Finał Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stadionie PGE Narodowym. Co roku jest to ogromne święto dziecięcego futbolu oraz pokaz najwyższych umiejętności piłkarskich. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Finału Ogólnopolskiego. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do spełnienia piłkarskich marzeń – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Drużyny obu kategorii wiekowych Unii Opole prowadził Tomasz Minkiewicz, który nie ukrywał satysfakcji z osiągniętych przez podopieczne rezultatów. – Po zaledwie dwóch latach istnienia sekcji dziewczęcych w młodszych kategoriach w naszym klubie udało nam się awansować do Finałów Ogólnopolskich, co jest dużym sukcesem. Obie drużyny bez żadnej porażki zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach i awansowały do ćwierćfinału. Biorąc pod uwagę, że była to dla nich pierwsza impreza o tak dużej randze i na takim poziomie, czwarte i siódme miejsce w całej Polsce to duży sukces. Zależało nam przede wszystkim na zebraniu doświadczenia, ale dziewczyny same narzuciły sobie wysokie oczekiwania i presję, co przełożyło się na dobry wynik – podsumował.

W rywalizacji chłopców do lat 10 Opolszczyznę reprezentował UKS Hattrick Głuchołazy, który w Finałach Ogólnopolskich zajął 15. miejsce. – To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wystąpić w Warszawie. Chłopcy dali z siebie wszystko i jestem z nich dumny. Widzę w nich potencjał i wierzę, że w przyszłości ich praca przyniesie efekty. Przyjazd do Warszawy na Stadion Narodowy to coś, o czym marzy każde dziecko zaczynające grać w piłkę – mówił trener Piotr Bednarczyk.

W kategorii chłopców U-12 ósme miejsce zajęła drużyna PSP 7 Strzelce Opolskie. – To bardzo duży sukces. Mieliśmy w składzie chłopaków, którzy w większości nie grają na co dzień w klubach. To jest ciężki Turniej, który stoi na bardzo wysokim poziomie. Wczoraj zagraliśmy trzy bardzo równe mecze i wyszliśmy z grupy – tłumaczył trener Aleksander Sobolewski. Dzieciaki są zachwycone pobytem w Warszawie, poziomem organizacji, atrakcjami. Niektórzy z nich nie wyjeżdżali nigdy z żadnym klubem na żaden podobny turniej. Przeżycie niesamowite. Można przy okazji zobaczyć wyśmienicie grające dzieci – ocenił Sobolewski.

Klasyfikacja generalna
Miejsce  Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
I PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno) ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 7 Koszalin) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)
II WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) ŚLĄSKIE (KKS Katowice) LUBELSKIE (UKS Jedynka Krasnystaw) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
III WARMIŃSKO-MAZURSKIE (AMO Olsztyn) MAZOWIECKIE (UKS Varsovia Warszawa) KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 15 Bydgoszcz) ŚLĄSKIE (Sprint Katowice)
IV KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 44 Bydgoszcz) OPOLSKIE (UKS Unia Opole) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 1 Ostróda) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
V DOLNOŚLĄSKIE (UKS Gryf Świdnica) MAŁOPOLSKIE (Piast Skawina) ŚLĄSKIE (SP 7 Częstochowa) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
VI ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO Kielce) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz) ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) LUBELSKIE (ZS Bystrzejowice Pierwsze)
VII ŚLĄSKIE (Akademia 2012 Jaworzno) PODLASKIE (Łomżyczka Łomża) WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) OPOLSKIE (UKS Unia Opole)
VIII LUBUSKIE (SP 1 Rzepin) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów) OPOLSKIE (PSP 7 Strzelce Opolskie) DOLNOŚLĄSKIE (SP Bierutów)
IX ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS 71 Volley Szczecin) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin) DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
X MAZOWIECKIE (UKS Varsovia Warszawa) LUBELSKIE (UKS Legion Gródek Szlachecki) PODLASKIE (SP 11 Suwałki) PODLASKIE (SP Piątnica)
XI MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź) PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
XII POMORSKIE (UKS Sparta Sycewice) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn) ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce) WIELKOPOLSKIE (UKS Akademia Talentów Krotoszyn)
XIII ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) ŚWIĘTOKRZYSKIE (UKS Kunów) LUBUSKIE (MLUKS Dwójka MOS Gubin) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
XIV LUBELSKIE (Niedźwiadek Chełm) DOLNOŚLĄSKIE (Turbo Bobasy) POMORSKIE (U-2 Bytów) ŚWIĘTOKRZYSKIE (Orlik Klimontów)
XV OPOLSKIE (UKS Hattrick Głuchołazy) WIELKOPOLSKIE (SP Książ Wielkopolski) MAŁOPOLSKIE (MUKS Halny Kamienica) LUBUSKIE (MUKS Kostrzyn)
XVI PODLASKIE (AMO Łomża) POMORSKIE (Feniks Kramarzyny) MAZOWIECKIE (UKS Irzyk Warszawa) POMORSKIE (Dziewczyny z Kalisza)

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Piotr Stołowski z zespołu SP 7 Koszalin (woj. zachodniopomorskie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostały natomiast zespół Football Academy z Zawiercia (woj. śląskie) oraz drużyna Orzeł Wałcz 2010 z województwa zachodniopomorskiego.

Nagrody indywidualne
Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz Wojciech Kaczmarek (UKS AP Reissa) Urszula Kopacz (KKS Katowice)
Najlepszy zawodnik Jakub Koszuliński (AMO Rzeszów) Kinga Klimczak (Beniaminek Krosno)
Król strzelców Karol Delikat (AMO Rzeszów) – 7 bramek Julia Gałuszka (Beniaminek Krosno) – 14 bramek
Kategoria Chłopcy U-12 Dziewczynki U-12
Najlepszy bramkarz Mateusz Jaskuła (SP 7 Częstochowa) Julianna Kutkowska (UKS SMS Łódź)
Najlepszy zawodnik Mikołaj Kędziera (UKS Jedynka Krasnystaw) Wiktoria Malczewska (UKS SMS Łódź)
Król strzelców Mikołaj Tudruj (SP 7 Koszalin) – 7 bramek Wiktoria Frydrych (Beniaminek Krosno) – 8 bramek

 

Triumfatorzy XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 już niebawem po raz kolejny będą mogli zjawić się na PGE Narodowym. W ramach nagrody głównej, młodzi piłkarze i piłkarki obejrzą z wysokości trybun ostatni mecz reprezentacji Polski przed wylotem na mundial do Rosji – 12 czerwca, z Litwą – oraz spotkają się ze swoimi idolami, czyli piłkarzami reprezentacji Polski.