Na dwóch uniwersytetach w Portugalii (Viana do Castelo oraz Coimbra) przebywał w lipcu jeden z trenerów kadry OZPN rocznika 2007, Paweł Wolański. Staż odbył się pomiędzy 19-26 lipca. Oprócz nawiązania współpracy dla AWF Wrocław (Paweł na AWF jest doktorantem w katedrze fizjologii i biochemii), nasz szkoleniowiec poszerzył swoją wiedzę w temacie selekcji i rozwoju talentu sportowego zawodników pod kątem fizjologicznym i sportowym.

– Tematyka spotkań dotyczyła między innymi obecnych trendów w identyfikacji talentów sportowych, nowoczesnych metod oceny wydolności zawodników, monitoringu obciążeń i zmęczenia, tworzenia indywidualnych programów treningowych w oparciu o uzyskane dane z testów oraz szczegółowej analizy meczów w zakresie kinematycznym i taktycznym. Wszystko w oparciu o analizę bazy danych z czołowych klubów europejskich oraz przeprowadzone badania własne. O prestiżu jednostki w Coimbrze może świadczyć fakt, że w laboratoriach Universytetu Coimbra, przed mundialem w Brazylii w 2014 roku. badany był m.in. Cristiano Ronaldo wraz z reprezentacją Portugalii – wspomina wyprawę nasz coach.

Warto dodać, że trener Wolański wraz ze swoim bratem – Jarosławem, wykorzystali już wiedzę tego pierwszego z zakresu fizjologii człowieka i wspólnie, dla roczników 2003 i 2007, identyfikowali i selekcjonowali zawodników pod kątem gry w kadrze OZPN. Pawłowi gratulujemy udanego letniego „wypadu” i życzymy skutecznego wprowadzania pozyskanej wiedzy w życie!