Paweł Wolański, jeden z trenerów kadr OZPN, przez prawe miesiąc odbywał staż w USA. Konkretnie nasz szkoleniowiec przebywał w University State Kennesaw (Atlanta, Georgia), na który zaproszony został przez profesora Yuria Feito, w celu podjęcia współpracy w zakresie wspólnych badań w obszarze treningu motorycznego w oparciu o wskaźniki fizjologiczo-biochemiczne.

Badania, które obaj panowie wspólnie mają okazję przeprowadzić i opisywać, dotyczą zmian m.in. VO2max oraz maksymalnej mocy mięśniowej, ze względu na rodzaj podejmowanego wysiłku. Analizowane są zmiany po treningach Crossfit oraz wysiłkach o charakterze interwałowym, siłowym, wytrzymałościowym. Dodatkowo badaniom oraz analizie zostaną poddane kluczowe czynniki treningowe, które mają wpływ na przetrenowanie zawodnika.

Trener miał okazję wizytować ośrodek przygotowań i centralne laboratorium diagnostyczno-treningowe, w którym został zapoznany z najnowszymi trendami oraz urządzeniami odpowiadających m.in. za diagnostykę talentu sportowego, predyspozycji organizmu do danej dyscypliny sportowej oraz monitoring obciążeń. Obecnie jest to jeden z najlepszych ośrodków w całych Stanach Zjednoczonych, jeżeli chodzi o możliwości i innowacyjność.

Trener Wolański został już zaproszony do kolejnej wizyty w Kennesaw State University i stworzenie następnych programów treningowych i projektów badań.