Fot. Mariusz Matkowski

W dniach 21-22 grudnia, w Stegu Arenie w Opolu, odbył się pierwszy turniej Akademii Młodych Orłów, w którym uczestniczyło osiem drużyn AMO z południowo-zachodniej części Polski. – Przez dwa dni w celach szkoleniowych koordynatorzy AMO obserwowali i analizowali poziom sportowy poszczególnych zawodników. W sumie rozegranych zostało 56 spotkań (każde 11 i pół minuty), w których opolskie „Młode Orły” mogły zaprezentować swoje umiejętności na tle swoich rówieśników – mówi trener naszej ekipy i koordynator AMO w Opolu, Jarosław Wolański.

Turniej rozgrywany był bez klasyfikacji miejsc, oficjalnych końcowych wyników i wyróżnień indywidualnych. Co ciekawe, na parkiecie nie było także sędziów. Zawodnicy sami sobie sędziowali, a trenerzy przerywali mecz tylko w sytuacjach spornych. Wynik poszczególnych meczów miał charakter poglądowy i nie miał wpływu na ocenę poziomu sportowego danej Akademii. Cały turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym. W każdej z Akademii można było zaobserwować znakomicie wyszkolonych zawodników, którzy utrzymując takie tempo rozwoju indywidualnego, mają duże szanse w przyszłości osiągnąć sukces sportowy.

– Celem turnieju było zwieńczenie projektu AMO dla najstarszego rocznika, który w tym sezonie kończy przygodę z Akademią, porównanie poziomu sportowego pomiędzy poszczególnymi Akademiami, obserwowanie efektów pracy szkoleniowej poszczególnych AMO oraz selekcja wyróżniających się zawodników z zamiarem ich dalszej obserwacji w nowym sezonie, pod kątem powołań na Letnie Akademii Młodych Orłów w kolejnym roku. Takie zadania postawił przed nami na sobotę i niedzielę PZPN – podsumował zmagania trener Wolański.

AMO Opole: Wojciech Beneda, Jakub Bień, Oliwer Błyszcz, Michał Gusta, Szymon Gradowski, Wiktor Hawron-Zborowski, Tymon Skowron, Oskar Lubański, Adam Ognisty, Maciej Ożóg, Tymon Raj, Mikołaj Rapp, Przemysław Serkis, Eryk Siwoń, Wojciech Szatny, Przemysław Świst.
Trenerzy: Jarosław Wolański, Jakub Marcinów, Damian Kot

Wystąpili: AMO Opole, AMO Poznań, AMO Łódź, AMO Zielona Góra, AMO Jelenia Góra, AMO Wrocław, AMO Nysa, AMO Rybnik.