– To kolejne ważne, i kto wie czy nie najważniejsze zadanie w zarządzaniu opolską piłką. Chcemy unowocześnić system rozgrywek w grupach juniorskich i trampkarskich. Oprócz korekty w zmianie nazewnictwa zamierzamy wprowadzić zasadę, że już od następnego sezonu liczba drużyn w ligach liczyła będzie 8 drużyn. Jesienią odbędzie się mecz i rewanż, później rywalizacja toczyć się będzie w barażach, a stawką będą występy w lidze centralnej – anonsuje zmiany prezes OZPN-u Tomasz Garbowski.

Proponowana przez Związek reforma rozgrywek młodzieżowych (U15-U19) idzie w parze z nowymi rozwiązaniami na szczeblu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmieni się także formuła rozgrywek młodzików. – Po kilku spotkaniach z zainteresowanymi klubami stwierdziliśmy, iż rok 2017 jest ostatnim dzwonkiem na odważne decyzje i dlatego już od sezonu 2017/2018 wprowadzimy nowe zasady. Młodziki najpierw rywalizować będą w powiatach, a wiosną powstanie Opolska Liga Młodzika (system gry: mecz i rewanż), w której najlepsi zagrają z najlepszymi – precyzuje sternik naszego Związku.

Reforma swym zasięgiem obejmie także rozgrywki Orlika, Żaka i Skrzata. W okresie wrzesień-październik będą to turnieje w ramach unowocześnionej formuły programu „Bawi Nas Piłka”, z kolei kwiecień-czerwiec zaserwuje serię meczów na boiskach naturalnych.
Ponadto Orliki i Żaki w okresie letnim liczyć mogą na Opolską Letnią Akademię Orlika i Żaka, gdzie najlepsi zawodnicy z powiatów będą bawiąc się, doskonalić swoje umiejętności pod okiem najlepszych trenerów z Opolszczyzny.

Pan prezes z optymizmem patrzy w przyszłość: – Naszym celem jest podniesienie poziomu sportowego piłki nożnej na Opolszczyźnie. Bardzo dużą rangę przykładamy do szkolenia młodych adeptów futbolu. Dobrze wiemy, że przyszłe sukcesy klubów z Opolszczyzny, ale także reprezentacji narodowej nie wezmą się znikąd, tylko z uporczywej i systematycznej pracy z młodymi ludźmi. Te rozwiązania jasno pokazują kierunek, którym chcemy podążać. Liczymy także na wszelkie sugestie i propozycje, wobec których pozostajemy otwarci.

Załączniki