Fot. Mirosław Szozda

To nie było 12 miesięcy usłanych różami i inaczej być nie mogło z powodów aż nadto oczywistych. Przez rok 2020 przeprowadzi nas prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, Tomasz Garbowski, który podsumuje to, co działo się w opolskiej piłce.

Rozgrywki 2020

Udało się! Rundę jesienną sezonu 2020/2021 skończyliśmy z kompletem rozegranych meczów, i to począwszy od B-klasy, a skończywszy na grupie III 3 ligi, którą jako ostatni wojewódzki Związek prowadzimy. Do rozegrania jest jeszcze finał wojewódzki w futsalu, ale nic nie wskazuje na to, żeby się nie odbył

Zaraza

To był bardzo trudny rok dla środowisk piłkarskich. Przypomnę, że wiosną odbyła się tylko jedna kolejka spotkań w klasie okręgowej i BS Leśnica 4 lidze opolskiej. Był przestój i pytanie: co będzie dalej? Zarząd OZPN podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek sezonu 2019/2020 z pełnymi awansami i bez spadków. Czwartą ligę utworzyły 22 zespoły, zaś w dwóch grupach „okręgówki” wystartowało po 20 drużyn. Nie było też degradacji w rozgrywkach A-klasy.

„Koniec” zarazy

Zapanował optymizm, czego odzwierciedleniem była organizacja finału wojewódzkiego Pucharu Polski w Chrząstowicach. Pula nagród została utrzymana i triumfator, Polonia Nysa, otrzymała czek na 40 tys. złotych, a przegrany, czyli Stal Brzeg, skasowała „bon” o wartości 10 tys.

Start nowego sezonu

Liga wystartowała normalnie, choć zgodnie z planem obostrzeń, które Wydział ds. Bezpieczeństwa na obiektach sportowych opracował. Była to jednak wielka niewiadoma. Ile uda nam się rozegrać kolejek? Wdrożony reżim sanitarny działał dobrze, a kluby odpowiedzialnie się do niego zastosowały.

Pandemia „is back”

Najpierw mecze odbywały się z 50% udziałem kibiców, później 25%, a w połowie rundy kibiców już na trybunach nie było. Nastąpił jeszcze trudniejszy czas, także dla działaczy klubowych i samych piłkarzy.

Gramy do końca!

Pamiętając, że zdrowie jest najważniejsze, wprowadziliśmy procedurę postępowania w przypadku zakażenia wirusem Sars-Cov2 i to pozwoliło właściwie zarządzać rozgrywkami. Dodatkowo OZPN wprowadził możliwość rozegrania zaległych z powodu zagrożenia epidemicznego zawodów piłkarskich. Mecze mogły odbywać się na boiskach ze sztucznym oświetleniem i murawą, co przyczyniło się do sprawnego rozegrania wszystkich meczów. Należy pamiętać, że te dwie uchwały wprowadzone przez nasz Związek, były pierwszymi takimi w Polsce. Ponadto koszt wynajmu obiektów wzięliśmy na siebie i spoczął na OZPN.

Walne

W OZPN to był rok wyborczy. Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego delegaci ocenili mijające 4 lata i wybrali władze Związku na nową kadencję. Zadowolony jestem, że środowisko piłkarskie postawiło na sprawdzonych i kompetentnych ludzi do zarządu OZPN i za to im dziękuję! Jak widać, w tych trudnych czasach dajemy radę. Choć czasami posiedzenia Zarządu odbywają się on-line i są utrudnieniem, ale zaczynamy się już przyzwyczajać do takiej formy pracy.

Sponsorzy

W tym trudnym okresie otrzymaliśmy wsparcie finansowe od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Marszałka Andrzeja Buły. Środki przeznaczone były na zgrupowanie kadr OZPN w Głuchołazach, a także służyły jako dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego do biura OZPN. Za to ogromne dzięki! W dalszym ciągu tytularnym sponsorem najwyższego poziomu rozgrywkowego na Opolszczyźnie jest Bank Spółdzielczy w Leśnicy a klasę okręgową promuje firma Football World. Jako jedyni w kraju doczekaliśmy się sponsora dla rywalizacji w B-klasie, którym zostało przedsiębiorstwo Versus Football.

Na Nowy Rok

W tym miejscu serdecznie dziękuję działaczom sportowym, trenerom, zawodnikom, sędziom piłkarskim, członkom Zarządu OZPN, członkom Komisji Rewizyjnej OZPN, członkom Wydziału, Komisji, Zespołów OZPN, sponsorom, partnerom, przyjaciołom opolskiej piłki oraz pracownikom biura OZPN za pracę na rzecz rozwoju opolskiej piłki! Doceniam Waszą pasję, zaangażowanie i codzienny trud w wkładany w rozwój opolskiej piłki. Oby nowy 2021 rok był zdecydowanie lepszy!