Na koniec sezonu 2018/2019, kluby uczestniczące w rozgrywkach Bank Spółdzielczy w Lesnicy 4 ligi opolskiej, otrzymają gratyfikacje pieniężne za udział w meczach swojej drużyny zawodników młodzieżowych. To pierwszy taki Program Opolskiego Związku Piłki Nożnej oparty o PZPN-owski Pro Junior System. Jego celem jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach 4 ligi poprzez premiowanie występów juniorów, a w szczególności wychowanków, w rozgrywkach seniorów.

Regulamin precyzuje definicję „Młodzieżowca” i jest to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 19 rok życia oraz zawodnik młodszy (urodzeni w roku 2000 i młodsi). Administratorem danych i odpowiedzialnym za naliczanie punktów pozostał PZPN.

Na stronie Łączy Nas Piłka pokazało się pierwsze podsumowanie BS 4 ligi opolskiej i dostępne jest pod tym oto adresem: https://www.laczynaspilka.pl/pro-junior-system,iv-liga,20.html?zpn_id=12&pll=79787&season=2018%2F2019. Kompletny regulamin opolskiego PJS odnajdziemy tutaj: https://pilkaopolska.pl/download/regulamin-programu-pro-junior-system/#.

Póki co okazuje się, że dobre wyniki sportowe mogą iść w parze z realizacją systemu. Na dzień 6 października 2018 liderem tej klasyfikacji jest Polonia Głubczyce, która znajduje się także na szczycie czwartoligowej tabeli. Podobnie rzecz ma się w przypadku drugiego od góry klubu. Start Namysłów jest bowiem wiceliderem rozgrywek i depcze „Polonistom” po piętach także stawiając na młodzież. Jest o co walczyć. Zwycięzca opolskiego Pro Junior System otrzyma od Związku 35 tys. złotych, a premiowanych finansowo będzie aż pięć klubów. O kolejne podsumowanie tej rywalizacji pokusimy się po zakończeniu rundy jesiennej.