Za nami drugie zajęcia w ramach projektu „Opolska Młodzież Na Stadiony”. Tym razem igrzyska sportowe gościły na Stadionie Miejskim w Brzegu. Nie zabrakło dobrej zabawy, ale i rywalizacji w duchu fair play.

„Opolska Młodzież Na Stadiony” to projekt dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cykl trzech imprez odbywa się we wrześniu w różnych miastach Opolszczyzny. Projekt zawitał już do Prudnika, a w ostatnich piątek do Brzegu. Natomiast jutro będziemy w Głubczycach.

Hasłem przewodnim imprezy jest „sportowa rywalizacja z uśmiechem”. „Opolska Młodzież Na Stadiony” to przedsięwzięcie, które ma pokazać dzieciom i młodzieży, że stadiony sportowe to doskonałe miejsce do aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu, a także propagować uprawianie sportu w każdej możliwej postaci jako sposób na wspaniałe spędzanie czasu wolnego przez dzieci zwłaszcza z małych miasteczek i wsi.

– Wspólnie z dyrekcją szkół podstawowych organizujemy zajęcia sportowo-rekreacyjne – mówi prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Garbowski – Chcemy pokazać naszym młodym przyszłym olimpijczykom, żeby aktywnie spędzali czas, żeby nie bali się sportu, żeby nie bali się aktywności sportowej – dodaje prezes Garbowski.

Podczas zajęć w Brzegu pojawił się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km – Dawid Tomala. Złoty medalista z Tokio podzielił się z uczniami swoją sportową historią oraz wskazał im kierunek, w którym powinni podążać, aby zostać zawodowym sportowcem.

– Super, że tutaj opolska młodzież wychodzi na te stadiony – oceniał mistrz olimpijski Dawid Tomala – Mogą się tutaj bawić, mogą spróbować nowych konkurencji, z którymi nie raz nie mieliby do czynienia. Uważam, że jest to bardzo ważne w tej inicjatywie – dodawał złoty medalista olimpijski.

– Dzisiaj problemami cywilizacji jest otyłość, jest brak ruchu i ma to przełożenie później na nasze zdrowie – mówi burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak – To takie utarte zdanie, ale bardzo trafne i ważne – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Staramy się więc zrobić wszystko, aby w Brzegu było jak najwięcej zdrowej młodzieży, która będzie umiała aktywnie wypoczywać.

Wśród wszystkich szkół biorących udział w brzeskich zmaganiach najwięcej punktów zdobyli uczniowie PSP nr 6. Zakończyli oni rywalizację z dorobkiem 20 268 oczek. W klasach 1-3 całe podium zajęli uczniowie właśnie tej szkoły. Na najwyższym stopniu stanęła Hanna Sewiło, na drugim Leon Świder a na najniższym Lena Krzysztofik.

Całe podium w zmaganiach klas 4-6 również zajęli uczniowie brzeskiej „szóstki”. Wygrał Jan Hawrylów przed Oliwierem Wierzbą i Olafem Korwelem. W rywalizacji młodzieży z klas 7-8 uczniowie PSP nr 1 przełamali dominację PSP nr 6. Na pierwszym miejscu brzeskie zmagania zakończył Ismael Góral, na drugim Jan Drozd, a na trzecim Amadeusz Lewoniewski.

Jutro projekt „Opolska Młodzież Na Stadiony” przeniesie się do Głubczyc. Na stadionie będzie można sprawdzić się w wielu dyscyplinach sportowych. Na uczestników czekać będzie m.in. rzut ringo, slalom koszykarski i piłkarski, mini turniej piłki nożnej czy skoki na skakance.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.