Polski Związek Piłki Nożnej uruchomił specjalny pakiet pomocowy, który w czasie panującej pandemii ma wesprzeć polską piłkę suma 116 milionów złotych. Uchwałę podjęto po wideokonferencji z członkami zarządu PZPN. – W trosce o całą polską rodzinę piłkarską, a w szczególności o zapewnienie integralności oraz ciągłości rozgrywek piłkarskich w Polsce, zarząd PZPN zainicjował prace nad wprowadzeniem pakietu pomocowego, obejmującego wszelkie aspekty działalności piłkarskiej. Wymienione poniżej projekty mają na celu w szczególności ułatwić klubom piłkarskim zrzeszonym w PZPN funkcjonowanie w aktualnej sytuacji, ale również umożliwić właściwe dostosowanie się do nieuchronnych zmian w nadchodzącej piłkarskiej rzeczywistości – czytamy na oficjalnej stronie piłkarskiej centrali.

Nie tylko wsparcie dla rozgrywek o ligowe punkty, czy pucharowe trofea. – To trudny czas dla polskiego sportu i piłki nożnej. Dajemy jasny sygnał i zapewniamy uczestników i fanów „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, że wierzymy w Turniej, będziemy go nadal wspierać i rozwijać razem z PZPN. Przedłużamy umowę do 2024 roku! – napisał na Twitterze Krzysztof Pawiński, prezes spółki Maspeks, do której należy między innymi marka Tymbark.

Wszystkie szczegóły pakietu PZPN znajdziemy na stronie Łączy Nas Piłka https://www.laczynaspilka.pl/federacja/pakiet-pomocowy-pzpn-ponad-116-milionow-na-dwa-sezony1. Co to oznacza dla Opolskiego Związku Piłki Nożnej? – Najważniejsze jest to, że otrzymaliśmy bardzo ważny i potrzebny sygnał z piłkarskiej centrali, że wsparcie obejmie kluby z wszystkich poziomów rozgrywkowych, od najniższych lig po ekstraklasę, ale także na pomoc liczyć może piłka kobieca i młodzieżowa. Za to w imieniu Opolskiego Związku Piłki Nożnej serdecznie dziękuję! Mogę zadeklarować, że idąc tą drogą, OZPN podtrzyma w obecnym sezonie gratyfikacje dla klubów z tytułu programu Opolska Młodzież na Plus – komentuje podjęte działania prezes OZPN, Tomasz Garbowski.

Sternik naszego Związku wybiega także w przyszłość. – Wkraczając na nasze podwórko opolskiej piłki, planujemy zwolnienia z opłat za start w rozgrywkach dla klubów od B-klasy do 3 ligi włącznie, na najbliższy sezon 2020/2021. To tutaj w programie PZPN mowa jest właśnie o zmniejszeniu opłat na rzecz wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Generalnie świat futbolu rozgrywa dziś całkiem inny mecz, w którym trwa walka o życie i zdrowie piłkarzy, trenerów, sędziów, działaczy piłkarskich, kibiców i ich najbliższych. Wierzę, że wszyscy razem wyjdziemy z tych zawodów zwycięsko!

A co później? – Później czeka nas zupełnie nowe otwarcie, w życiu, w sporcie i oczywiście w piłce. Jeśli już to wszystko co dziś przeżywamy się skończy, jako zarząd OZPN, będziemy chcieli jak najszybciej przyjąć takie rozwiązania, które wskażą nam nową drogę funkcjonowania piłki nożnej w województwie opolskim. Na razie czekamy na oficjalne przyjęcie tych rozwiązań, które w ostatni piątek zaproponował PZPN. Teraz wraz z moimi współpracownikami robimy wszystko, żeby zminimalizować straty, które poniesie nasz Związek w wyniku wybuchu tej pandemii. Zapewniam, że wraz z ludźmi przychylnymi opolskiej piłce zrobimy wszystko, żeby wyjść z tej trudnej sytuacji z jak najmniejszymi dolegliwościami – podkreśla prezes Garbowski.

O wznowieniu rozgrywek na razie nie ma mowy, choć decyzja przyjdzie – podobnie jak pomocowy plan – z góry. Wszystkie spekulacje dotyczące ewentualnej formuły wznowienia rywalizacji na boiskach należy odbierać w kategoriach teleturnieju. Do 26 kwietnia trwa bowiem całkowita pauza w uprawianiu piłki nożnej w całym kraju. Dziś należy skupić się na tym, żeby jak najwięcej czasu spędzić w domach, gdyż tylko takie działanie przewrotnie przybliża nas do piłkarskich emocji na nowo. Sugerujemy podpiąć się pod naszą akcję #ZOSTANWDOMUZOZPN i trzymać się tego w najbliższych dniach!

Zebrał Jacek Nałęcz