W dniach 3-5 marca odbył się kolejny obóz unifikacyjno-szkoleniowy Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Po ubiegłorocznym zgrupowaniu w Turawie, tym razem znaczna grupa sędziów Opolszczyzny szkoliła się przez trzy dni u podnóży Gór Opawskich, w Jarnołtówku.

Zgrupowanie rozpoczęło się od wystąpienia prezesa Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasza Garbowskiego oraz przewodniczącej Kolegium Sędziów Karoliny Tokarskiej. Piątkowy wieczór pod względem wykładów teoretycznych należał do Sebastiana Tarnowskiego, reprezentującego Dolnośląski ZPN, a na co dzień arbitra szczebla centralnego, należącego do grupy TOP Amator B. Poprowadził on dwa wykłady, w których omawiał zasady doliczania czasu gry oraz wyjaśnił, w jaki sposób powinno się dokonywać samooceny.

Sobotni poranek, tuż po śniadaniu, to porcja kolejnych dwóch wykładów dla wszystkich już uczestników obozu, czyli sędziów i obserwatorów. Na temat oceny zagrania piłki ręką i ich najnowszych interpretacji oraz masowych konfrontacji opowiadał nasz zawodowy sędzia Jarosław Przybył. Dzień wcześniej, wieczorem, prowadził on spotkanie Lotto Ekstraklasy pomiędzy Zagłębiem Lubin a Legią Warszawa.

Następnie sędziowie udali się na stadion w Głuchołazach celem zaliczenia egzaminów sprawnościowych, a obserwatorzy nadrabiali piątkowe zaległości. Wykład na temat zasad doliczania czasu gry przeprowadził dla nich sędzia grupy Top Amator A, prowadzący również spotkania Ekstraklasy, reprezentujący Śląski ZPN, sędzia Piotr Lasyk.

Następnie po powrocie sędziów do miejsca zgrupowania, wykładzie dla obserwatorów i porze obiadowej nastąpił czas egzaminów teoretycznych dla sędziów i obserwatorów. Jak się później okazało, wszyscy uczestnicy obozu pomyślnie zaliczyli egzamin teoretyczny. Później, tuż po egzaminie odbyła się sesja zdjęciowa dla potrzeb serwisu prasowego Opolskiego Związku Piłki Nożnej.

Zakończeniem dnia sobotniego był wykład Sebastiana Jarzębaka (Śląski ZPN), sędziego szczebla centralnego grupy TOP Amator A, rozstrzygającego także spotkania Ekstraklasy. Tematem tego szkolenia była analiza i interpretacje dot. DOGSO i SPA.

Niedziela, czyli ostatni dzień zgrupowania, rozpoczęła się od porannej zaprawy kondycyjnej. O godzinie 7:30 rozruch poprowadził Piotr Lasyk. Następnie przewodnicząca Kolegium Sędziów odczytała wyniki egzaminów, a nasz kolejny sędzia szczebla centralnego, grupy TOP Amator B Marcin Kochanek, opowiedział o efektywnym poruszaniu się sędziego po boisku.

Na zakończenie całego obozu, Piotr Lasyk zaprezentował pod hasłem „Wizerunek sędziego”, zarówno przed meczem oraz w jego trakcie. Wszyscy sędziowie i obserwatorzy przez całe trzy dni zgrupowania nabierali wiedzy teoretycznej i mamy nadzieję, że umiejętnie i efektywnie wykorzystają to już podczas rundy wiosennej sezonu 2016/2017.

Zarząd KS OZPN serdecznie dziękuje wszystkim przybyłym gościom na obóz unifikacyjno-szkoleniowy do Jarnołtówka.