W dniach 15-17 lutego odbył się kolejny, coroczny obóz unifikacyjno-szkoleniowy sędziów i obserwatorów Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Ponad 100 uczestników trzydniowych szkoleń zdobyło wiedzę teoretyczną, zaliczyło egzaminy zarówno pisemne jak i sprawnościowe.

Miejscem zgrupowania trzeci raz z rzędu był ośrodek wypoczynkowy Ziemowit w Jarnołtówku. U podnóża Biskupiej Kopy przyjazd sędziów nastąpił w piątkowe (15 luty) popołudnie. Obóz oficjalnie otworzył Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, który oprócz przywitania uczestników, bazując na wiedzy jaką posiadał w trakcie swojej kariery sędziowskiej podzielił się uwagami merytorycznymi na temat zawodu sędziego. Następnie pierwszy wykład teoretyczny naszym sędziom przedstawił Marcin Kochanek, sędzia grupy Top Amator B, który napełniony wiedzą z obozu w Antalyi podzielił się uwagami na temat „Użycia rąk w powietrzu w walce o piłkę”.

Zgrupowanie oficjalnie otworzył Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, były sędzia piłkarski.

Nazajutrz tuż przed śniadaniem, wąska grupa uczestników wyszła na przekór harmonogramowi zgrupowania i o godz. 6:30 udała się szlakami turystycznymi w stronę szczytu Biskupiej Kopy (890m n.p.m). Następnie po śniadaniu swoje wykłady na temat „Inteligentnego sędziowania” i „Ustawiania się w trakcie meczu” przedstawił nasz zawodowy arbiter Jarosław Przybył, który notabene przyjechał do nas prosto z dzień wcześniej prowadzonego spotkania Lotto Ekstraklasy pomiędzy Piastem Gliwice a Lechem Poznań. Do Jarnołtówka również zaczęli przyjeżdżać obserwatorzy, którzy po uczestniczeniu w pierwszym wykładzie z Przybyłem zostali następnie oddelegowani na wykład przygotowany przez naszego członka Zarządu KS PZPN Damiana Picza.

Poranek na Kopie Biskupiej. Od lewej: Daniel Szpila, Władysław Łężny, Miłosz Pukajło, Dawid Matyszczak

Po wykładach sędziowie udali się na stadion Miejski w Głuchołazach celem zaliczenia egzaminu sprawnościowego, a Przewodniczący KS Arkadiusz Przystał nadrobił zaległości z poranka i udał się sam na piąty pod względem wysokości szczyt Gór Opawskich. Oprócz samego testu, który odbywał się w Głuchołazach, nie zabrakło śmiałków, którzy korzystając z przebiegającej obok stadionu rzeki „Białej Głuchołaskiej” postanowili zostać morsami i przy temperaturze, która tego dnia wskazywała w Głuchołazach 16 stopni Celsjusza, przez kilka minut zanurzyć się w wodzie. Egzamin sprawnościowy zaliczyli wszyscy uczestnicy.

Miłośnicy kąpieli w zimnie od lewej: Mateusz Wąsiak, Arkadiusz Zadworny, Przemysław Mielczarek, Janusz Gruszka, Marcin Filarski, Łukasz Ślusarek, Adrian Czpak, Sławomir Bryś

Egzamin sprawnościowy a teoretyczny według harmonogramu dzieliła jedynie pora obiadowa. O godz. 15:30 wszyscy sędziowie i obserwatorzy usiedli do testu ze znajomości wiedzy z Przepisów Gry i co najważniejsze, nikt nie miał problemu, aby egzamin ten zaliczyć. Wszyscy wykazali się doskonałą wiedzą z Przepisów Gry i wiosną będą mogli pokazać to na boiskach. Dodatkowo, grupa sędziów Klasy B również uczestnicząca w zgrupowaniu z egzaminu wyszła z wynikiem pozytywnym.

Sobotni podwieczorek po egzaminie teoretycznym, włączając w to porę na kolację, był czasem wolnym dla uczestników. Sędziowie w ramach integracji m.in. korzystali z basenu oraz odnowy biologicznej, czy też oglądali wydarzenia sportowe tj. konkurs skoków narciarskich w Willingen oraz wieczorny popis strzelecki Krzysztofa Piątka w barwach AC Milan w meczu z Atalantą.

Ostatni dzień ukierunkowany był już tylko i wyłącznie na ostatnie zajęcia teoretyczne, a do Jarnołtówka zawitali goście ze Śląska. Asystent szczebla centralnego Sławomir Kowalewski, który opowiedział o nowinkach w zakresie spalonego oraz przeanalizował z sędziami i obserwatorami szereg klipów oraz Sebastian Jarzębak, również ubiegłoroczny gość, który przygotował testy filmowe i wraz z uczestnikami na bazie pokazanych klipów omówił przedstawione sytuacje.

Test filmowy oraz omawianie danych sytuacji przez Sebastiana Jarzębaka (Śląski ZPN).

Wszyscy uczestnicy przez trzy dni szkolenia wynieśli kolejne porcje wiedzy teoretycznej, a znając umiejętności naszych arbitrów śmiało możemy stwierdzić, że z powodzeniem wprowadzą je „w życie” w trakcie najbliższej rundy wiosennej. Zarząd KS OZPN dziękuje wszystkim, którzy w każdy możliwy sposób przyczynili się do tego, że po raz kolejny nasze Kolegium Sędziów miało okazję zorganizować zgrupowanie. Dziękujemy również przybyłym prelegentom, którzy w większości są związani z naszym KS od samego początku swoich przygód z gwizdkiem czyli: Jarosławowi Przybył, Marcinowi Kochankowi i Damianowi Picz oraz gościom, którzy zjawili się ze Śląska: Sławomirowi Kowalewskiemu i Sebastianowi Jarzębak.