To przedsięwzięcie realizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zeszłoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, również na Opolszczyźnie. Przyniosła ona wiele radości młodym piłkarkom i piłkarzom. W zeszłym roku, w pilotażowej edycji, skorzystało 19 tysięcy uczniów, którzy od września do listopada wyjechali na 62 mecze w Polsce.

„Poznaj Polskę na sportowo” to projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, który będzie realizowany do 27 listopada 2023 roku. Można skorzystać z dwóch kluczowych projektów:

– wsparcia finansowego przy organizacji wyjazdów na wybrane mecze piłkarskie,

– udział w konkursie wiedzy o futbolu.

Wojewódzki finał, którego organizatorem był Opolski Związek Piłki Nożnej, odbył się w jednej z auli Uniwersytetu Opolskiego. Kilkudziesięciu uczestników, w wieku od 6 do 19 lat, zmagało się z 11 pytaniami. Natomiast ogólnopolski finał odbył się 17 listopada na antenie TVP1.

W tym roku konkurs wiedzy również będzie podzielony na 3 etapy (szkolny, wojewódzki i ogólnopolski). Jak czytamy na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej „W porównaniu do zeszłego roku, tegoroczna edycja będzie rywalizacją szkół. Rodzic lub nauczyciel – za zgodą dyrekcji szkoły – może zgłosić placówkę do konkursu. Zgłoszona szkoła przeprowadza w określonym terminie eliminacje szkolne, a wyniki tych eliminacji zostaną zarejestrowane i porównane z innymi szkołami w województwie. Najlepsze szkoły w tym etapie konkursu zostaną zaproszone do wzięcia udziału w konkursie wojewódzkim, organizowanym przez Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Szkoły, które zwyciężą etap wojewódzki, zostaną zaproszone na finał do Warszawy oraz mecz reprezentacji Polski”.

W tym roku konkurencje odbędą się w dwóch kategoriach wiekowych 8-10 lat oraz 11-14 lat.

Więcej o tegorocznej edycji przeczytacie na stronie PZPN.