Nadrzędnym celem jaki w rozpoczętym niedawno roku postawił przed sobą Wydział Szkolenia OZPN-u jest kształcenie i dokształcanie kadry trenerskiej naszego województwa. W ostatni weekend stycznia, w Kędzierzynie Koźlu i Opolu zorganizowane zostały dwie cieszące się dużym zainteresowaniem konferencje.

W sobotę, w hotelu Solidaris i hali sportowej Zaksa K-Koźle, zebrała się grupa 137 trenerów, a swoimi wiadomościami podczas wykładów teoretycznych podzielili się Paweł Grycman, trener UEFA Elite Youtch oraz zaproszony z Niemiec Peter Schreiner, trener UEFA PRO, były menadżer Schalke 04 Gelsenkirchen. Obie prezentacje poświęcone były szkoleniu dzieci i młodzieży, podczas których prelegenci główną uwagę zwracali na detale techniczne, szybkość podejmowania decyzji oraz szukanie wolnych przestrzeni w grze ofensywnej.

Część popołudniowa poświęcona była realizacji zajęć teoretycznych w praktyce. Trening pokazowy na zespole WLJ TS Chemik K-Koźle przeprowadził Schreiner. Następnego dnia w Centrum Sportu w Opolu odbyła się krótka, bo czterogodzinna konferencja warsztatowa, w której udział wzięło 30 trenerów. Podobnie jak dzień wcześniej zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny. Ich tematem była: Finalizacja akcji ofensywnych w atakowaniu grupowym.

Bardzo ciekawym zajęciom przeprowadzonym na zespole MKS MOSiR Opole – rocznik 2014, bacznie przyglądała się grupa trochę zmarzniętych, ale zadowolonych szkoleniowców, na których po zajęciach czekała gorąca kawa, herbata i drobny poczęstunek. Sposób prowadzenia zajęć, bogata wiedza, doświadczenie prelegentów oraz łatwość nawiązywania kontaktu z zawodnikami i trenerami zrobiła na uczestnikach obu konferencji duże wrażenie.

Opolskie warsztaty cieszyły się zainteresowaniem nie tylko trenerów z naszego województwa. Wydział szkolenia dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w ich organizację. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pana Andrzeja Buły, marszałka województwa Opolskiego, który swoim patronatem objął obie konferencje.

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej na 31 stycznia 2018

Przygotował Krzysztof Job, referent ds. kursów trenerskich.