Odra Opole będzie miała swoje rezerwy w 4 lidze opolskiej. Fot. Mirosław Szozda

24 czerwca odbyło się posiedzenie Zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej, który przyjął regulaminy rozgrywek dla wszystkich prowadzonych klas rozgrywkowych. Najważniejsze podjęte decyzje prezentują się następująco:

Regulamin Rozgrywek o mistrzostwo 3 ligi grupa III 2020/2021
Zawody w rozgrywkach 3 ligi, grupa III rozgrywane będą systemem mecz i rewanż (każda drużyna rozgrywa z pozostałymi dwa spotkania, jedno jako gospodarz, drugie jako gość).

Regulamin Rozgrywek o mistrzostwo 4 ligi, klasy okręgowej, klasy A i B seniorów, juniorów, juniorów młodszych, trampkarzy oraz młodzików OZPN 2020/2021
4 liga opolska będzie składała się z 22 zespołów. Zawody będą rozgrywane systemem mecz i rewanż (każda drużyna rozgrywa z pozostałymi dwa spotkania, jedno jako gospodarz, drugie jako gość).

Rozgrywki Klasy Okręgowej prowadzone będą systemem dwurundowym, tj. I runda – zasadnicza, II runda – finałowa, według następujących zasad:
w I rundzie – zasadniczej w obu grupach uczestniczyć będzie 20 drużyn, które rozegrają między sobą jeden mecz. Po jej zakończeniu obie grupy zostaną podzielone na dwie grupy, tj. grupę mistrzowską – do której zakwalifikowane będą drużyny, które w tabeli końcowej w swojej grupie po I rundzie zajęły miejsca od 1 do 8 i grupę spadkowa, do której zakwalifikowane będą drużyny, które w tabeli końcowej w swojej grupie po I rundzie zajęły miejsca od 9 do 20. Do rundy II–finałowej drużyny zakwalifikowane do grup mistrzowskich oraz do grup spadkowych, przystępują z takim dorobkiem punktowym i bilansem zdobytych, a także straconych bramek jakie uzyskały w I rundzie – zasadniczej. W II rundzie dla drużyn zakwalifikowanych do obu grup mistrzowskich zostanie opracowany nowy terminarz, a drużyny rozegrają między sobą mecz i rewanż.

Drużyny, które po zakończeniu II rundy w swoich grupach mistrzowskich zajmą
1 miejsce uzyskają awans do 4 ligi opolskiej. W II rundzie – finałowej drużyny
zakwalifikowane do obu grup spadkowych rozegrają między sobą jeden mecz i drużyny, które po zakończeniu II rundy w swoich grupach spadkowych zajęły miejsca 15, 16, 17,18, 19, 20 zostaną objęte spadkiem do Klasy „A”. Spadkiem objęta zostanie również jedna drużyna z 14 miejsca, która w wyniku meczów barażowych (mecz i rewanż) przegra rywalizację sportową z inną drużyną, która w swojej grupie zajęła 14 miejsce. Przy spadku sześciu drużyn z 4 ligi opolskiej, spada dodatkowo kolejna drużyna z 14 miejsca, i tym samym mecze barażowe nie będą rozgrywane, natomiast jeżeli spadkiem objęte zostanie siedem drużyn z 4 ligi opolskiej lub ewentualnie zdegradowana drużyna z wyższej ligi, to w takim przypadku spadkiem zostanie objęta jedna drużyna z 13 miejsca i zgodnie z zasadami ujętymi powyżej, zostaną rozegrane mecze barażowe o utrzymanie.

Klasa „A” składa się z 91 drużyn, podzielonych terytorialnie na 6 grup po minimum 15 drużyn w każdej. Zawody będą odbywały się systemem mecz i rewanż (każda drużyna rozgrywa z pozostałymi dwa spotkania, jedno jako gospodarz, drugie jako gość). Z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansują mistrzowie każdej z sześciu grup.

Klasa „B” powinna liczyć minimum 11 drużyn w grupach podzielonych terytorialnie. Ilość grup, uzależniona jest od ilości zgłoszonych drużyn przed rozpoczęciem danego sezonu. Z Klasy „B” do Klasy „A” awansują mistrzowie poszczególnych grup.

Drużyny seniorów 4 ligi opolskiej oraz Klasy Okręgowej mają prawo do wymiany pięciu zawodników w meczu mistrzowskim przez cały okres gry. Drużyny seniorów Klasy „A” oraz Klasy „B” mają prawo do wymiany siedmiu zawodników w meczu mistrzowskim przez cały okres gry.

Regulamin Programu Pro Junior System „Opolska młodzież na +” na sezon 2020/2021
Pula nagród w Programie wynosi łącznie 20.000,00 złotych (brutto) na sezon, dla klubów Klasy Okręgowej. Kluby, które zajmą miejsca od 1 do 3 w klasyfikacji końcowej poszczególnych grup Klasy Okręgowej, otrzymają nagrody w wysokości:
1 miejsce – 5.000,00 złotych (brutto);
2 miejsce – 3.000,00 złotych (brutto);
3 miejsce – 2.000,00 złotych (brutto).

Zmiany w Regulaminie Rozgrywek o Puchar Polski Opolskiego Związku Piłki Nożnej
edycja 2021/2022
Finał na szczeblu terytorialnym rozgrywany będzie na boisku jednego z finalistów poszczególnych regionów. Gospodarzem meczu w przypadku drużyn z różnych klas rozgrywkowych będzie drużyna z niższej klasy rozgrywkowej, a w przypadku drużyn tej samej klasy rozgrywkowej – gospodarz wyłoniony zostanie w drodze losowania, które przeprowadzi Wydział Gier OZPN.

Regulamin Dyscyplinarny OZPN na sezon 2020/2021 oraz uchwały w sprawie opłat
statutowych i dyscyplinarnych
Zawieszono opłatę startową od III ligi do B klasy na sezon 2020/2021;
Zwolniono z opłaty kaucyjnej przed Komisją Odwoławczą OZPN kluby A i B Klasy.
Zmniejszono o 50% opłaty kaucyjne w stosunku do procedur związanych z Komisją Odwoławczą ds. licencji klubowych. Nie dotyczy to drużyn 3 ligi.
Zmniejszono o 50% opłaty za zmianę terminu zawodów, w którym nie zachowano 14 dniowego terminu.
Zmniejszono opłatę z tytułu odwołania lub protestów.
Zwiększono opłatę administracyjną dla klubów klasy A i B od sezonu 2020/2021.

Decyzją Zarządu OZPN przyznano nagrody za awans do Ekstraklasy Futsalu klubom KS
Gredar Futsal Team Brzeg oraz Berland Komprachcice.
Zarząd zezwolił na udział w rozgrywkach 4 Ligi Opolskiej drużynie OKS Odra II Opole.
Przyjęto również nowych członków OZPN: GLKS Kamiennik, UKS Akademia Piłki Nożnej Głogówek, LZS Luboszyce, KS Start Olesno.

Wszystkie regulaminy i uchwały pojawią się niebawem na naszej stronie.