Na Stadionie Miejskim w Głogówku odbył się pierwszy w historii Festiwal Piłkarski Dziewcząt. To projekt realizowany wspólnie przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie ZPN-y. Uczennice różnych szkół podstawowych z naszego województwa wzięły udział w wielu sportowych wyzwaniach, spróbowały swoich sił w quizie sportowym czy rywalizowały w turnieju piłkarskim.

Wydarzenie jest częścią kampanii „Dziewczyny – drużyna nie tylko na boisku”, która od zeszłego roku zmienia stereotypowe postrzeganie roli dziewcząt w sporcie. W ramach kampanii powstał już specjalny spot oraz wystartowała strona internetowa. Na niej można znaleźć m.in. porady piłkarskie dla dziewcząt, wyszukiwarka klubów prowadzących żeńskie akademie czy kontakty do osób odpowiedzialnych za kobiecą piłkę w danym regionie. A organizowane festiwale to już kolejny etap tejże kampanii.

Wydarzenie dla dziewcząt, młodych pań, które w przyszłości, miejmy nadzieję, będą zasilały naszą Ekstraligę a także i reprezentację Polski. Zachęcamy dziewczęta do uprawiania sportu, żeby aktywnie spędzały swój czas. Żeby może zainteresowały się właśnie piłką nożną. Takie wydarzenie odbywa się w każdym województwie, u nas akurat w Głogówku, gdzie swoją siedzibę ma LUKS Rolnik Biedrzychowice Głogówek. Fajna zabawa, dużo uśmiechu, mniej rywalizacji. Promujemy piłkę nożną kobiet w naszym regionie, a Głogówek to taka nasza stolica żeńskiego futbolu – podkreślał prezes OZPN Tomasz Garbowski.

Piłkarki Rolnika od wielu lat rywalizują na poziomie centralnym lub makroregionalnym. Obecnie seniorski zespół w rozgrywkach trawiastych walczy o punkty w 2. Lidze. Natomiast w futsalu reprezentant Opolszczyzny rokrocznie gra na najwyższym poziomie, czyli Ekstralidze Kobiet w Futsalu.

Wybór miejsca-gospodarza festiwalu jest nieprzypadkowy. Głogówek to opolska stolica piłki kobiecej. Ważny punkt na polskiej mapie żeńskiego futbolu. Cieszymy się, że tak doniosłe wydarzenie, o takiej randze, może u nas gościć. Cieszymy się też, że promujemy piłkę kobiecą, promujemy sport wśród dzieci i młodzieży – komentował burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Jestem już na drugim festiwalu. Wcześniej miałam przyjemność być w województwie dolnośląskim i tam wszystko wypadło fantastycznie. A to oznacza, że takie inicjatywy ze strony PZPN-u i regionalnych związków, są po prostu fantastyczne. I mam nadzieję, że dzięki nim będziemy mieć więcej dziewcząt, które zakochają się w piłce nożnej i będą chciały uprawiać ten piękny sport – mówiła Natasz Górnicka – była reprezentantka Polski, która pierwsze piłkarskie kroki stawiała w Rolniku Głogówek.

Uczennice opolskich szkół mogły sprawdzić się w rywalizacji jedna na jedną, podbijaniu zośki, strzału do celu czy w wyścigach rzędów. Najodważniejsze z nich wzięły także udział w quizie sportowym z atrakcyjnymi nagrodami. Cztery ekipy walczyły także o zwycięstwo w turnieju piłkarskim, który zwieńczył mecz pokazowy. W nim wystąpiła m.in. była reprezentantka Polski, gość specjalny festiwalu Natasza Górnicka czy Klaudia Golasz – przewodnicząca Komisji Piłkarstwa Kobiecego OZPN.