Trzy lokalizacje, ponad 1000 uczestników, kilkanaście godzin zabawy i sportowej rywalizacji – tak w liczbach można podsumować projekt „Opolska Młodzież Na Stadiony”. Opolski Związek Piłki Nożnej aktywizował dzieci i młodzież w Prudniku, Brzegu i Głubczycach.

Na południu regionu odbył się ostatni piknik sportowy. Podobnie jak w poprzednich lokalizacjach, również i w Głubczycach gościliśmy ponad 400 uczestników. Uczniowie szkół podstawowych sprawdzili swoje umiejętności w slalomie koszykarskim, skoku w dal z miejsca, slalomie piłkarskim, grze w ringo czy w skokach na skakance.

Gościem specjalnym trzeciej edycji zmagań sportowych był Jerzy Brzęczek – były selekcjoner reprezentacji Polski, były trener m.in. Rakowa Częstochowa czy Wisły Kraków.

– W tych ostatnich latach wiele badań pokazuje, jak ten stan fizyczny naszej młodzieży nie jest optymalny. Także tego typu imprezy i akcje są wskazane. Znowu trzeba zaszczepić w tej młodzieży, że ten ruch, to jest piękna rzecz – mówił podczas wizyty w Głubczycach Jerzy Brzęczek.

To nie pierwszy wyjątkowy gość, który zaszczycił zajęcia w ramach projektu swoją obecnością. Trening chodu sportowego, ale i opowieść o swojej karierze i dobre rady dla przyszłych olimpijczyków przedstawił nasz złoty medalista na igrzyskach w Tokio – Dawid Tomala.

– Kiedyś dużo się biegało po podwórku, czy też grało w piłkę, cały czas ten ruch był. Teraz tego jest mniej. Ale trzeba właśnie wychodzić do najmłodszych, dawać im takie możliwości, więc super, że tutaj opolska młodzież wychodzi właśnie na te stadiony. Mogą się tutaj bawić, mogą spróbować tutaj nowych konkurencji, z którymi, nie raz, nie mieliby do czynienia – mówił nasz mistrz olimpijski podczas wizyty w Brzegu.

W Głubczycach prawdziwą moc pokazali uczniowie PSP nr 3. To właśnie reprezentanci tej szkoły zdobyli na Stadionie Miejskim, gdzie na co dzień występuje miejscowa Polonia, najwięcej punktów. Dokładnie 19 637, co dało „trójce” zwycięstwo w klasyfikacji najlepszej szkoły.

Uczniowie PSP nr 3 zdominowali również rywalizację w klasach 1-3. Na najwyższym jego stopniu stanął Adam Bossy. W końcowym rozrachunku okazał się on lepszy od swoich szkolnych koleżanek – Zuzanny Gacki i Wiktorii Frydryk, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

PSP nr 3 w pierwszej trójce w zmaganiach klas 4-6 miała już tylko jednego reprezentanta. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajął Filip Mazur. Najlepsi okazali się tym razem uczniowie PSP nr 1. Drugie miejsce zajął Maciej Zwarycz, a najwięcej punktów na koncie zgromadził Dominik Juchno.

Również i w klasyfikacji klas 7-8 najlepszy okazał się przedstawiciel „jedynki”. Z 275 punktami na koncie na najwyższym stopniu podium stanął Dawid Głogowski. Na dwóch kolejnych lokatach uplasowali się uczniowie PSP nr 2 – Jakub Wiercioch i Franciszek Michalewski.

– Chcieliśmy zachęcić i pokazać uczniom szkół podstawowych, że nie tylko komputer, nie tylko książka, nie tylko siedzenie przy laptopie, ale także i aktywność sportowa jest ważna. I ta inspiracja różnymi dyscyplinami sportowymi jest kluczowa dla młodego pokolenia – podsumowywał projekt prezes OZPN Tomasz Garbowski – Bo młode pokolenie, które będzie zdrowe, będzie się dobrze rozwijało. I Opolski Związek Piłki Nożnej, realizując ten projekt, patrzy przez pryzmat aktywności dzieci. Oczywiście, zachęcamy do gry w piłkę nożną. Ale tak naprawdę każdy ruch jest ważny. I mam nadzieję, że w przyszłości nadal będziemy te projekty realizować i kontynuować – dodaje prezes Garbowski.

W sumie, w trzech lokalizacjach, udział wzięło ponad tysiąc uczniów opolskich podstawówek.

Projekt był dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.