Sędziowie Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej wytypowani przez Komisję Szkoleniową uczestniczyli w dwudniowym, pierwszym tego rodzaju zgrupowaniu określonym jako makroregionalny program mentorski, w którym oprócz sędziów Opolszczyzny udział wzięli również sędziowie ze Śląska i Małopolski.

Zgrupowanie wypełnione było wykładami teoretycznymi, obserwacją meczu 3. ligi oraz treningiem praktycznym i pomiarami antropometrycznymi. Prelegentami zgrupowania byli m.in. Marcin Szulc, Robert Małek, Piotr Lasyk, Damian Sylwestrzak czy Krzysztof Myrmus.

– Było to bardzo fajne przeżycie, stanąć oko w oko z sędziami i obserwatorami szczebla centralnego. Forma makroregionalnych spotkań przypadła mi do gustu, bo również integracja i wymiana doświadczeń z rówieśnikami z innych województw powinna w przyszłości zaowocować. Przede wszystkim wszystko odbyło się w luźnej atmosferze, co także było pozytywnym aspektem tego zgrupowania. – mówi Jakub Łukasiewicz, sędzia Klasy Okręgowej.

Inspiracją dla wszystkich sędziów mógł być wykład Damiana Sylwestrzaka, który opowiedział opowiedział młodszym kolegom swoją historię od rozpoczęcia kursu na sędziego aż do plakietki FIFA. Ciekawym elementem zgrupowania był również trening praktyczny, gdzie sędziowie mogli poznać ćwiczenia wpływające na motorykę. Wszyscy jednak z zainteresowaniem wysłuchali analizy meczu 3. ligi pomiędzy Rekordem Bielsko-Biała a Stilonem Gorzów, który szczegółowo przeanalizował na forum sekretarz KS PZPN i osoba odpowiedzialna za poszukiwanie sędziowskich talentów, Marcin Szulc.

– Myślę, że każdy z sędziów uczestniczący w zgrupowaniu otrzymał wielką dawkę wiedzy oraz rad, dzięki którym można ulepszać swój warsztat sędziowski. – podsumowuje Paweł Jałowiec, sędzia 4. ligi.

– Udział w makroregionalnym programie mentorskim był dla nas wszystkim zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy wykonanej w całym roku oraz wynagrodzeniem za wszystkie wyrzeczenia, które nakłada na nas rola sędziego. Wiedza przekazana przez prelegentów na pewno nie pójdzie na marne i każdy z nas będzie chciał wykorzystać ją na naszym lokalnym podwórku. Udział w tym zgrupowaniu jest dla nas wszystkich motorem napędowym do rozwijania swoich umiejętności, ale również wiarą w to, że każdy z nas może w przyszłości zająć miejsce jednego z prelegentów i reprezentować nasz region na szczeblu centralnym. – dodaje Szymon Mendla, sędzia 4. ligi.

Forma takiego zgrupowania i wspólna integracja sędziów z różnych środowisk na pewno wpływa pozytywnie na motywację do dalszej pracy. Wierzymy, że nasi sędziowie wyciągnęli maksimum z tych dwóch dni i będzie to dobry prognostyk na rundę wiosenną!

fot. Krzysztof Myrmus