Osiem godzin z przerwami na kawę, czyli praktycznie roboczą dniówkę, trwała konferencja trenerska Akademii Grassroots 2022. Opolski Związek Piłki Nożnej od lat wchodzi w rolę gospodarza tej imprezy, której głównym mentorem jest PZPN. Miejsce także pozostało to samo, gdyż dobrodziejstwa jakie kryje w sobie Stegu Arena, spełniają najwyższe standardy takich sympozjów.

Już tradycyjnie na wykłady oraz na praktyczne zajęcia pokazowe zjechali do stolicy Opolszczyzny trenerzy z całej Polski. W tym roku na „liście Mikołaja” wpisało się prawie 400 uczestników. Oprócz – rzecz jasna – frapujących tematów związanych z programami dla piłkarskich szkółek, kusząca okazała się także oferta certyfikowana godzinami szkoleniowymi, niezbędnymi do przedłużenia licencji trenerskich. I co najważniejsze – bez dodatkowych opłat.

– To jest wielka impreza dla środowiska trenerskiego, tego z najniższą klasą trenerską i jest przez nie chyba najbardziej wyczekiwana. Uważam i wierzę, że szkoleniowcom nie chodzi tylko o punkty, ale też przybywają zdobyć konkretną i pożyteczną wiedzę. Wartością dodaną jest bowiem to, że wszyscy prelegenci na co dzień mają do czynienia i doświadczenie właśnie z piłką „grassrootsową, czyli na poziomie piłkarskich akademii, ale nie tylko. To także piłka niezorganizowana w ramy ligowych rozgrywek, ot choćby piłka plażowa, czy „chodzona” dla starszych panów, a nawet piłka halowa – wyjaśnia Krzysztof Job, przewodniczący komisji ds. licencji trenerskich OZPN.

No właśnie, jednym z wykładowców był na przykład trener reprezentacji Polski w futsalu, Błażej Korczyński, który pięknie pokazał różnice pomiędzy klasyczną odmianą „kopanej” a futsalem. Sam program grudniowej konferencji mógł zaspokoić najwybredniejsze trenerskie gusta. Całą inicjatywę Grassroots zaprezentowała zresztą już na wstępie koordynatorka tego projektu w PZPN, Paulina Konarzewska. Stały już gość w opolskiej hali, Michał Libich, tym razem omówił inicjatywę PZPN, popularyzującą indywidualną ścieżkę rozwoju młodych graczy – Narodowy Turniej Gry 1×1, ale także wziął na warsztat kreatywność samego szkolenia. Głos zabierali jeszcze Michał Zieliński oraz nasi szkoleniowcy – Paweł Bzdęga (trener kadr wojewódzkich OZPN) i Paweł Jędrzejewski (koordynator projektów sportowych Odry Opole).

Zieliński pokazał rozwój projektu PZU Futbol Plus, którego celem jest upowszechnianie piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Bzdęga rozebrał na czynniki pierwsze budowę i ocenę jednostki treningowej, ale zaczął od sentencji Tadeusza Hucińskiego (trenera i teoretyka koszykówki). – Przychodząc na trening jako pierwszy masz szansę obserwacji, przychodząc spóźniony, zawsze będziesz oceniany. Jędrzejewski z kolei, przybliżył generalnie cały nowy program i aktualną filozofię szkolenia PZPN.

– Chcemy rozwijać dzieciaki, które trenujemy w naszej akademii. Jesteśmy tutaj w komplecie, żeby pozyskać nową wiedzę od fachowców, a ta konferencja jest doskonałym do tego miejscem – skomentował zajęcia trener LZS-u Piotrówka, Adam Jaremko. Na trybunach oprócz niego, widać było wielu doskonale znanych w regionie szkoleniowców, jak choćby Marcina Nowackiego, Łukasza Ganowicza, Jarosława Patałucha czy Waldemara Sierakowskiego.

Owocną szkoleniową środę zakończyły dwa rzuty treningów, w których wzięli udział młodzi adepci piłkarskiej sztuki z Akademii Odry Opole. Trenerzy Mobilnej Akademii Młodych Orłów – Andrzej Konwiński i Wojciech Morka, zaprezentowali jeden z wariantów treningowych programu szkolenia oraz przeprowadzili tak zwane działania indywidualne z zawodnikami w kategorii Orlik. To jednak nie wszystko. Podczas całej konferencji czynne było stoisko Szkoły Trenerów, w którym zaopatrzyć się można było praktycznie we wszystkie jej wydawnictwa.

 

Zebrał Jacek Nałęcz