Z początkiem czerwca – dokładnie 1 dla rocznika 2009 i 5 dla rocznika 2008, odbędą się nabory do dwóch pierwszych klas mistrzostwa sportowego pod patronatem Odry Opole w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr IX w Opolu. Wcześniej, bo od 15 do 30 maja, należy złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Projekt ten jest realizowany przy współpracy z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej.

Zanim jednak rozpoczną się nabory, to w końcówce kwietnia odbędą się treningi pokazowe dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zobaczyć w jaki sposób pracują trenerzy Akademii opolskiego klubu (20 kwietnia dla zawodników z rocznika 2009 oraz 25 kwietnia dla zawodników 2008) W związku z tym porozmawialiśmy z koordynatorem projektów sportowych Odry Opole Pawłem Jędrzejewskim, dlaczego warto zapisać się do tych klas.

 

Jakub Trzaska: Nabór do klas piłkarskich zbliża się wielkimi krokami. Co nam dadzą te klasy? Dlaczego warto się do nich zapisać, a nie uczyć się w innej szkole i dodatkowo uczęszczać na treningi do klubu?

Paweł Jędrzejewski, koordynator projektów sportowych Odry Opole: Aktualnie w pionie młodzieżowym Akademii Odry Opole na poziomie szkoły średniej nie ma możliwości, żeby łączyć trening piłkarski z uczeniem się w innej szkole. W zeszłym roku otworzyliśmy, przy współpracy z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej, pierwszą w historii Opola klasę o profilu mistrzostwa sportowego. Ukierunkowaliśmy tym samym szkolenie na proces, który jest zamknięty w planie lekcji. Dzięki temu nasi zawodnicy mają dużą liczbę jednostek treningowych skorelowanych z lekcjami, ale też z drugiej strony mają dużo czasu dla siebie, który mogą wykorzystać na inne aktywności.

Faktem jest, że klasy mistrzostwa sportowego funkcjonują dopiero od roku. Wszystkie dotychczasowe są tylko o profilu sportowym, gdzie proces treningowy jest połączeniem aktywności szkolnej z działalnością klubową. Jest to trochę inna struktura od mistrzostwa sportowego. Idąc z duchem rozwoju i podpatrując też inne, duże akademie, które w naszym kraju zajmują się szkoleniem, był to krok nieunikniony.

Ważna jest również kwestia infrastruktury treningowej, bo pewne ograniczenia w tym zakresie też determinują nasze działania. Trudno byłoby nam obecnie funkcjonować w Centrum Sporu w Opolu przy tak dużej liczbie grup i ich wymogom treningowym.

Czyli klasa mistrzostwa sportowego o profilu piłkarskim jest najlepszą drogą do Odry Opole?

Tak, jest to najlepsza i jedyna droga na ten moment.

A jak funkcjonują te klasy, które już powstały i jak będą funkcjonować te, do których nabór za niedługo się rozpocznie?

Tak jak wspomniałem wcześniej, aktualnie funkcjonują klasy o profilu sportowym oraz klasy mistrzostwa sportowego.

W ramach tych pierwszych, którymi objęci są uczniowie od kategorii U17 w górę mamy 7 godzin szkolenia piłkarskiego, co, przekładając na język treningowy, stanowi trzy jednostki treningowe, które odbywają się w ramach planu lekcji. Pozostałe trzy jednostki odbywają się jako treningi klubowe.

W przypadku klas mistrzostwa sportowego całość procesu szkoleniowego jest uwzględniona w planie lekcji, gdzie mamy 16 godzin szkolenia. Przekładając to znów na liczbę treningów, jest to 5 jednostek piłkarskich plus 2 jednostki wyizolowane na motorykę. Taka oferta treningowa jest więc bardzo bogata, a do tego doliczyć należy jeszcze kilka projektów wspierających szkolenie oraz codzienne lekcje wychowania fizycznego i oczywiście wszystkie inne, które wynikają z programu nauczania.

A co z najbardziej wyróżniającymi się zawodnikami w swoich klasach? Jaka jest ich późniejsza droga, no bo rozumiem, że nie wszyscy uczniowie trafią do zespołu Odry Opole?

Wszyscy uczniowie czy zawodnicy klasy mistrzostwa sportowego równocześnie stają się piłkarzami Odry Opole. Ich ścieżka rozwoju, w kontekście kolejnych czterech lat edukacji, które wynikają ze szkoły średniej, jest indywidualna. Każdy z młodych piłkarzy rozwija się w innym tempie i na innym poziomie. Wiadomo, że naszym celem jest to, żeby tych zawodników przygotowywać do dołączenia do pierwszej drużyny. Nie jest to jednak takie proste jakby się mogło wydawać. Wiele różnych czynników na to wpływa. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to główne zadanie każdego z trenerów pracującego w piłce młodzieżowej.

Za tym oczywiście idzie również środowisko rywalizacji, bo myśląc o tym, aby zawodnik trafił na poziom zawodowy, profesjonalny, to my, jako klub, musimy stworzyć mu najlepsze warunki do rozwoju. Trudno się rozwijać grając większą część swojej przygody z futbolem na przeciętnym poziomie.

Dzisiaj mamy w klubie Centralne Ligi Juniorów, walczymy o kolejną, w kategorii do lat 19. Jeśli nam się spełni pozytywny scenariusz, w tym utrzymanie pozostałych, to będziemy mogli spać spokojnie (śmiech). Ale z drugiej strony to jest sport i wszystko się może wydarzyć. Dzisiaj mamy dwie, walczymy o trzecią, a równie dobrze za pół roku możemy nie mieć żadnej. Dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe.

Dlaczego Odra Opole i jej Akademia oraz szkolenie jest atrakcyjne dla młodzieży i dla dzieci, bo przecież szkolicie w klubie już od najmłodszych lat?

Odra jest liderem szkolenia w naszym województwie. Posiadamy dostęp do profesjonalnej bazy sportowej, zatrudniamy fachowców z zakresie szkolenia, gramy w najwyższych ligach młodzieżowych. Staramy się projekt Akademii cały czas rozwijać. Między innymi właśnie projekt klas mistrzostwa sportowego jest tego potwierdzeniem. I dzisiaj, w obrębie warunków w jakich funkcjonujemy, w środowisku, w którym działamy, wydaje nam się, że może to być atrakcyjne. Coraz to lepsi zawodnicy do nas dołączają. Ale za tym idą też coraz to większe wymagania samych sportowców, rodziców, wszystkich tych, którzy trzymają za nich kciuki.

Współpracujemy z kilkunastoma klubami z naszego województwa i kibicujemy im w ich rozwoju, bo też jesteśmy świadomi tego, że im mocniejszy będzie nasz region, tym też mocniejsza będzie Odra. Klub jest cały czas otwarty na młodych wyróżniających się piłkarzy z całej Opolszczyzny i nie tylko.

Czy wobec tego Akademia Odry Opole jest już konkurencyjna dla tych dużych akademii znanych w całym kraju? Takich jak np. Zagłębie Lubin, które słynie z fantastycznego szkolenia młodzieży. Wiemy też, że geograficzne położenie Opolszczyzny nie do końca sprzyja – z jednej strony Śląsk, z drugiej Dolny Śląsk.

Ja na to patrzę trochę z innej perspektywy. Nie jesteśmy Zagłębiem, nie jesteśmy Śląskiem Wrocław czy innym klubem i nigdy nimi nie będziemy. Jesteśmy Odrą Opole i mamy swoje możliwości, swoje warunki, swoją tożsamość. Chociażby rywalizacja w Centralnych Ligach U15, U17 czy U19 gdzie aktualnie jesteśmy liderem w Lidze Makroregionalnej mocno ugruntowuje naszą pozycję w kraju. Poza tym znajdujemy się pomiędzy jednym i drugim bardzo silnym województwem. Przebiega obok nas autostrada. Młodzież dzisiaj jest świadoma tego, że żeby wskoczyć na wyższy poziom, to to środowisko rywalizacji musi być na właściwym poziomie. Obecnie w bursach mamy 36 zawodników, kilkoro z nich jest spoza Opolszczyzny. Mamy piłkarzy m in. z Poznania, Częstochowy, Wrocławia. A przecież w tych miastach też są Ligi Centralne. Młodzi zawodnicy szukają więc różnych alternatyw. Opole jest blisko, jest przyjazne. Trafiają więc do nas, widząc, że to jest miejsce, gdzie też mogą zrobić krok naprzód.

Jest potencjał wśród opolskich dzieci i opolskiej młodzieży?

W każdym regionie jest potencjał, u nas tak samo. Zresztą to widać po dzieciach, nie tylko naszych, ale i z wszystkich innych opolskich klubów. Podchodzimy do tego optymistycznie i z dużymi nadziejami, że najzdolniejsi młodzi adepci piłki nożnej swoją przygodę będą kontynuowali właśnie w Odrze. Oczywiście, na samym końcu nie każdy zostanie zawodowym piłkarzem, ale dopóki są ku temu warunki nasz Klub jest dobrym miejscem aby się tutaj rozwijać

To trenerze – na koniec, dlaczego warto zapisać swoje dziecko do klasy mistrzostwa sportowego? Albo męczyć swoich rodziców, żeby nas zapisali.

Dlatego, że dzisiaj, w naszym województwie i w naszym mieście, jest to jedyna możliwość, żeby zachować wysoką efektywność szkolenia w korelacji z edukacją na poziomie szkoły średniej.