W sobotę i niedzielę, kolejno 11 i 12 lutego sędziowie Kolegium Sędziów Opolskiego Związku Piłki Nożnej szkolili się w ośrodku wypoczynkowym „Strażak” w Turawie.

Komisja Szkoleniowa jako pierwszych do udziału w obozie powołała uczestników Kadry KS OZPN na sezon 2022/23. Tych, którzy z różnych względów nie mogli przyjechać do Turawy, stworzono możliwość wzięcia udziału przez pozostałych sędziów zarówno szczebla okręgu jak i chętnych z Klasy B.

Niemniej jednak w sobotę i tak wszyscy sędziowie grupy 4. ligi oraz Klasy Okręgowej musieli pojawić się celem napisania egzaminu teoretycznego oraz uczestniczenia w zaplanowanych na ten dzień wykładach teoretycznych, które członkowie Komisji Szkoleniowej Szymon Łężny, Marcin Kochanek i Maciej Kosarzecki układali do ostatniej chwili przed obozem. Pierwotnie prelegentami na zgrupowaniu mieli być Adam Lyczmański i Piotr Tenczyński. Drugi z nich rozchorował się i Komisja zmuszona była szukać zastępstwa. Z pomocą przyszedł nasz obserwator Damian Picz, który z ramienia Komisji Szkoleniowej KS PZPN przedstawił najnowsze interpretacje z zakresu SPA/DOGSO. Zanim jednak to nastąpiło swoje pierwsze zajęcia poprowadził Krzysztof Myrmus, który opowiedział i zasugerował sędziom jak powinien wyglądać wizerunek arbitrów zarówno przed, w trakcie jak i po meczach.

Prawdziwą wisieńką na torcie sobotniego dnia był wykład Adama Lyczmańskiego. Były sędzia Ekstraklasy, a obecnie obserwator szczebla centralnego i ekspert ds. sędziowskich w CANAL+ Sport przeprowadził wykład na temat sędziowskiego życia. I znaczenie tego tematu było dosłowne, bo na swoim przykładzie opowiedział historię, która wielu złapała za przysłowiowe gardło, tych, którzy chcieli ulotnić się tuż po rozpoczęciu wykładu i szybciej pojechać historia zatrzymała ich na swoich miejscach do samego końca, a blisko półtoragodzinne zajęcia zostały nagrodzone bardzo długimi owacjami.

Wieczorem czwórka sędziów, która osiągnęła najlepszy wynik w teście teoretycznym wzięła udział w quizie wiedzy o sędziowaniu. Praktycznie porzucono książkę Przepisów Gry, a sędziowie musieli m.in. wskazać, którzy polscy sędziowie prowadzili mecze UEFA Champions League czy odpowiedzieć na pytanie kto sędziował Finał Ligi Europy 2022. Najlepszym okazał się Mateusz Saliński, drugie miejsce zajął Grzegorz Orzeł, a podium uzupełnił Dominik Szopa. Czwarte miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca quizu Maciej Krzyżowski.

W niedzielę swój drugi wykład przeprowadził Adam Lyczmański, a ostatnim blokiem były warsztaty przygotowane przez Komisję Szkoleniową. Obóz oficjalnie zamknięto, a uczestnicy po wspólnym obiedzie mogli udać się w podróż do domu.

Bardzo dziękujemy wszystkim sędziom za przybycie i udział w zgrupowaniu. Komisji Szkoleniowej za przygotowanie harmonogramu szkoleń. Szkoleniowcom, którzy nas odwiedzili za poświęcony czas i przeprowadzenie wykładów. Dyrekcji oraz pracownikom ośrodka wypoczynkowego „Strażak” w Turawie za możliwość zorganizowania obozu na terenie obiektu oraz wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do organizacji kolejnego już zgrupowania sędziów KS OZPN.