W środowe popołudnie odbyły się spotkania 24. kolejki BS 4 Ligi opolskiej. Te mecze pierwotnie miały być rozegrane w dniu 29 kwietnia, ale nagły powrót zimy zmusił OZPN do przełożenia spotkań ligowych. Stąd też seria nr 24 ogran a była cztery dni po tej o numerze 27. Nasz reporter zawitał tym razem na stadion OKS–u Olesno, gdzie odbyło się spotkanie pomiędzy ekipą miejscowych, a czołową drużyną BS 4 ligi, jaką jest Małapanew Ozimek.

Pojedynek ligowy był też pretekstem do rozmowy z prezesem klubu gospodarzy – Andrzejem Wiechą.
– W Oleśnie znajduje się bar FIFArafa. Zaglądają tutaj najważniejsi działacze ze świata futbolu?
– Ja tam nie bywam, a czy kto inny tam bywa, to nie wiem.

– Na stronie internetowej Pana klubu wyczytałem, że mecze z Małapanwią traktowane są jak derby. Oba miasta tak do tego podchodzą, czy to jedynie Olesno tak je traktuje?
– To taka obopólna przyjaźń i za każdym razem jedna drużyna chce udowodnić drugiej, że jest o stopień wyżej. Sądzę, że podobne emocje towarzyszom obydwu stronom.

– Są dodatkowo „smaczki” w postaci występu piłkarzy, którzy reprezentowali obydwa kluby. To piłkarze z Olesna częściej przechodzili do Małejpanwi, czy odwrotnie?
– Raczej z Olesna do Ozimka. Odwrotnie to były nieliczne wyjątki. Piłkarze, którzy trafili z Ozimka do Olesna, wcześniej byli naszymi piłkarzami.

– Jaki cel został postawiony drużynie przed startem do rundy wiosennej?
– Przed rozpoczęciem rozgrywek były ambitne plany powalczenia o pierwszą „trójkę”. O awansie raczej nie mówiło się głośno, ale pierwsza „trójka” była naszym celem. Niestety w rundzie jesiennej troszkę nam się „posypało” i obecnie bardziej patrzymy już w tył tabeli. Na dzień dzisiejszy o swój byt ligowy możemy być spokojni.

– Po rundzie jesiennej przewagą Olesna nad drużyną, która spada z ligi wynosiła 4 pkt. Po dziewięciu kolejkach tej rundy to przewaga to już 13 pkt. Możemy zatem mówić o udanej pierwszej połowie rundy wiosennej
– To bardzo udany dla nas okres, biorąc pod uwagę, ilu zawodników opuściło nas po rundzie jesiennej. Czterech zawodników zmieniło klub, dwóch zawodników z podstawowego składu nie wznowiło w ogóle treningów. Dla takiego klubu jak nasz ubytek sześciu piłkarzy to bardzo dużo. Do trzonu zespołu zostali dokooptowani juniorzy, którzy dzielnie dają radę.

– Pomimo powrotu weterana Dariusza Rozika, kadrowo OKS jest dużo słabszy niż jesienią.
– Oczywiście, że tak. Powiem szczerze, że w lutym oceniałem sytuację jako dramatyczną.

– Jak czytam przedsezonowe piłkarskie przewodniki, to mam wrażenie, że jeśli chodzi o OKS, to przed każdą rundą jakąś grupa zawodników odchodzi z Olesna do innych klubów, po jakimś czasie wraca i tak w kółko. Czy mam mylne wrażenie, czy tak rzeczywiście jest?
– No nie wiem. Jesteśmy takim klubem troszkę familiarnym. Próbujemy budować klub na wzajemnych fajnych relacjach, stąd przychodzą do nas ludzie z sąsiednich gmin. Naturalne jest to, że np. nasi studenci odchodzą w świat, a gdy wracają do Olesna, to z powrotem trafiają do nas. Nie jesteśmy klubem, który jest w stanie płacić stypendia, więc odejścia związane są z tym, że w okolicy można troszkę lepiej zarobić.

– Statystyki pokazują, że piłkarze z Olesna mają wielki problem ze zdobywaniem bramek w meczach wyjazdowych. Na boiskach przeciwników „ustrzelili” ich raptem 8.
– Obraz rundy jesiennej jest trochę wypaczony. Ze względów proceduralnych zostaliśmy ukarani odjęciem sześciu punktów. Było to mecze wygrane, w których padło parę bramek. W statystykach jest zapisane zero, a zdobyliśmy sześć bramek. Jedno z tych spotkań było rozgrywane na wyjeździe. Wiosną to już jesteśmy drużyną grającą raczej defensywnie, czekająca na kontry. Jest to oczywiście związane z dużymi ubytkami kadrowymi, właśnie głównie zawodników ofensywnych.

Łyk historii

Klub powstał 1991 roku, na fundamentach Startu i Sokoła. OKS jest w prostej linii kontynuatorem Startu, który powstał w 1954 roku. Wcześniej w Oleśnie działały inne kluby, a pierwszym z nich była Oleśniczanka założona w 1946 roku. Przez lata w Starcie funkcjonowały następujące sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, lekkoatletyczna, szachowa, kolarska i pływacka. Z kolei na przełomie lat 1960/70 prężnie działała sekcja koszykówki.

Obecnie w klubie działa sekcja tenisa stołowego i siatkówki. Według prezesa w sekcji tenisa stołowego trenuje 8 seniorów i 10 młodzieżowców, w wieku od 6 do 12 lat. Sekcja siatkówki jest sekcją wyłącznie żeńską, a w klubie trenuje około 40 dziewczyn.

OKS Olesno nigdy nie przekroczył pułapu IV ligi piłkarskiej, w której jest obecnie. Trudno stąd o wyodrębnienie najlepszego okresu w historii klubu. Najbliżej awansu do III ligi klub był trzy lata temu, ale ostatecznie skończył rozgrywki na 3 miejscu.

W czasach „zamierzchłych” Start Olesno dochował się Józefa Borzęckiego, który w latach 70-tych reprezentował Małapanew Ozimek w II lidze, a następnie w był zawodnikiem I ligowej Odry Opole (w tamtych czasach odpowiednio I liga i ekstraklasa).

W ostatnich latach wielu wychowanków klubu trafiło do innych drużyn, które występowały na szczeblu centralnym. Grzegorz Świtała i Wojciech Hober przeszli do MKS Kluczbork, w którym występowali w II, a następnie I lidze. Obecnie w Kluczborku występuje Sebastian Deja, który wcześniej reprezentował Odrę Opole. Jego brat Adam Deja jest zawodnikiem I –ligowego Podbeskidzia Bielsko- Biała, a w barwach tego klubu występował również na boiskach ekstraklasy.

W Oleśnie wielką wagę przykłada się już od wielu lat do szkolenia najmłodszych adeptów futbolu. Młodzi są oczkiem w głowie władz klubowych, o czym może świadczyć liczba wszystkich adeptów. Łącznie we wszystkich grupach trenuje około 200 dzieciaków, co jest powodem do dumy dla prezesa klubu. Biorąc pod uwagę, że gmina liczy 12.000 mieszkańców, to doprawdy imponująca liczba.

Spotkanie zakończyło się wygraną faworyzowanej ekipy przyjezdnej 2-0. Na losy pojedynku duży wpływ miała sytuacja z początku pojedynku. Bezsensowny faul Arkadiusz Świerca sprawił, że przyjezdni otrzymali od arbitra rzut karny. Wykorzystali go, a w doliczonym czasie gry dorzucili drugie trafienie i w dalszym ciągu liczą się w rywalizacji o awans do III ligi.

Oleski Klub Sportowy Olesno
Rok założenia: 1991
Barwy: żółto- niebieskie
Adres: Wachowska 10
46-300 Olesno
Prezes: Andrzej Wiecha
Trener: Grzegorz Świtała

OKS Olesno, specjalnie dla Was!

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej na 17 maja 2017

Reporter Sławomir Jakubowski / pilkaopolska.pl