Po blisko trzech latach jakie minęły od spotkania drużyn U-18 Polska – Serbia, Oleska 51 znów zabarwiła się na biało-czerwono. 10 listopada 2015 roku wygrali goście, tym razem scenariusz międzypaństwowych zawodów był podobny, ponieważ także górą byli rywale.

Pierwszy celny strzał piłkarskiego święta w Opolu padł w 28 minucie, a oddał go z lewego narożnika pola karnego Błażej Starzycki. Stojący między słupkami Ryan Mullen był dobrze ustawiony i piłkę złapał. Później częściej w posiadaniu futbolówki byli Szkoci, czego efektem była ładna akcja, po której uderzenie Zaka Ruddena, z samej linii wybił Jakub Kiwior.

Kiedy wydawało się, że pierwsza odsłona starcia niewiele już wniesie, padł gol dla Polski. Prawa stroną przedarł się aktywny od początku Tymoteusz Klupś i dośrodkował wprost na głowę Michała Skórasia. Momentalnie ożyły też trybuny Stadionu Miejskiego, na których jak na mecz o przysłowiową pietruszkę, zasiadła całkiem niemała liczba kibiców.

Widownię do dopingu zachęcała stojąca nieco w cieniu młodzieżowa orkiestra Kaprys gminy Prószków z Boguszyc, Źlinic, która w przerwie wyszła na murawę i pokazała niezłą muzyczną próbkę za sprawą swoich dęciaków. Tak doczekaliśmy drugiej połowy.

W 50 minucie kapitalnym uderzeniem z woleja popisał się wprowadzony po przerwie – nomen-omen – Maciej Żurawski. Gracz Pogoni Szczecin zrobił wszystko „jak Bóg przykazał”, ale Mullen wyciągnął się jak struna i efektownie wypiąstkował piłkę, czym uchronił gości od utraty gola numer dwa.

Podopieczni Williama Starka znów zaczęli przeważać. Pomiędzy 61 a 64 minutą padły dwie bramki, które całkowicie odwróciły oblicze tego spotkania. Najpierw do bezpańskiej piłki dobiegł Rudden i z bliska pokonał Jakuba Stolarczyka. 120 sekund później w naszym polu karnym padł Glenn Middleton i do jedenastki podszedł Elliot Watt. Karniaka Stolarczyk obronił, ale wobec dobitki zawodnika Wolverhamptlon był już bezradny.

Zawody rozstrzygnęły się praktycznie w minucie 72. Tym razem lewą stroną popędził wymieniany już tutaj Middleton, zagrał wzdłuż pola karnego do Jacka Aitchisona, ten przyłożył tylko nogę i piłka tuż przy słupku wtoczyła się do bramki. Ludzie Dariusza Gęsiora ambitnie dążyli do odrobienia strat, lecz większego zagrożenia pod bramką rywala już nie stworzyli. W ostatnich sekundach główkował jeszcze Michał Ozga, ale znów na posterunku był Mullen.

Rewanż odbędzie się 9 września, na Stadionie Miejskim w Brzegu, o godzinie 15.00.

Mecz towarzyski U-19: Polska – Szkocja 1:3 (1:0)

Bramki: 44′ Michał Skóraś (głową) – 61′ Zak Rudden, 64′ Elliot Watt, 72′ Jack Aitchison

Żółte kartki: Jakub Kiwior – Robbie Deas, Elliot Watt

Polska: Stolarczyk – Grabowski, Ozga, Klupś, Sobol (45. Łoś (70. Hyjek)), Sinior (70. Bargiel), Starzycki (46. Żurawski), Buławski (74. Liszka), Bogusz, Kiwior (k), Skóraś.

Rezerwowi: Kochalski, Mrozek, Mosakowski, Żurawski, Łoś, Bargiel, Liszka, Tabiś, Hyjek.

Trener Dariusz Gęsior.

Szkocja: Mullen – Houston, Church, Welsh (46. Mayo), Deas, Watt (k), Middleton (81. Irving), McInroy (73. Mitchell), Aitchison (90. Ross), Kelly (73. Patterson), Rudden (81. Handerson).

Rezerwowi: Muir – Mayo, Clayton, McCann, Mitchell, Henderson, Patterson, Ross, Irving.