Wydział Szkolenia Opolskiego Związku Piłki Nożnej był organizatorem kursokonferencji „Akademia Piłkarska Grassroots 2018”, która 10 grudnia odbyła się w opolskiej Stegu Arenie (dawniej „Okrąglak”). Zakładana liczba 350 uczestników została zdecydowanie przekroczona, gdyż na aktualną listę zapisało się 440 chętnych! Przypomnijmy, że na trybunach zasiadła śmietanka szkoleniowców z opolskich klubów, ale także trenerzy grup młodzieżowych i piłkarskich szkółek z całej Oplszczyzny.

Prelekcje oraz zajęcia praktyczne zajęły słuchaczom i prowadzącym ponad 6 godzin. Imprezę otworzył Tomasz Garbowski. Prezes OZPN oprócz owocnego „zgrupowania”, już teraz złożył wszystkim obecnym świąteczno-noworoczne życzenia. Później na parkiet wkroczyli futbolowi profesjonaliści. Całość spięła Bogna Czepułkowska, główny koordynator projektu z ramienia PZPN. Najpierw przedstawiła ona założenia inicjatywy piłkarskiej Grassroots, a na samym końcu podsumowała spotkanie w Opolu.

W międzyczasie swoje wykłady zaprezentowali Andrzej Konwiński i Wojciech Morka z Mobilnej Akademii Młodych Orłów, którzy promowali prowadzoną przez siebie „akcję”, omówili też „ABC” trenera dzieci i powiedzieli jak należy oceniać umiejętności młodych zawodników. Bardzo ciekawą prelekcję wygłosił koordynator do spraw szkolenia dzieci i młodzieży w PZPN, Michał Libich. – Często trenerzy blokują najlepszych graczy, bo właśnie oni „robią im wynik”. Popełniają wielki błąd, bo największą satysfakcją dla trenera pracującego w małej miejscowości powinna być liczba wychowanków na wyższych poziomach rozgrywkowych, a nie wyniki w rozgrywkach wojewódzkich – mówił między innymi były trener Polonii Warszawa, a wszystko w ramach wykładu: Jak wychować dobrego piłkarza – elementy prowadzące do sukcesu.

Także on odpowiedzialny był za praktyczną część szkolenia, kiedy po przerwie na kawę zademonstrował grę obronną drużyny, posługując się zawodnikami AMO z Opola i Nysy. W grudniowy poniedziałek swoje „5 minut” dostali także Łukasz Kacprzak i Mateusz Oszust. Pierwszy z nich przybliżył zgromadzonym AMP-futbol, czyli rodzaj piki nożnej uprawianej przez zawodników po amputacjach kończyn – stąd skrót zawarty w temacie. Drugi, pokazał na żywym przykładzie, gry i zabawy z elementami motoryki podczas treningu z młodymi piłkarzami. Wspólnym dziełem coachów AMO była godzina poświęcona kreatywności zawodników w kategoriach wiekowych U8 – U13.

– PZPN-owska AMO może służyć za wzór modelowego prowadzenia młodego zawodnika. Uważam, że takie szkolenia są bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne i bardzo pobudzają do działania. Jestem pod wrażeniem tego, co powiedział podczas swojej prelekcji trener Libich i z dużą satysfakcją odnotowałem fakt, że akurat w klubie, w którym pracuję, idziemy w prawidłowym kierunku. Zresztą, na konferencji obecni byli wszyscy nasi trenerzy. Wielcy piłkarze rodzą się „na wioskach” – to słowa prelegenta – a naszym zadaniem jest ich wyłowić i umiejętnie wprowadzić w świat wielkiej piłki – refleksje trenera Polonii Nysa, Andrzeja Polaka, nich będą podsumowaniem tego, co działo się w w ostatni poniedziałek w „Okrąglaku”.

Zapisy, ścianka i dużo, dużo wiedzy…

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Reporter Jacek Nałęcz.