fot. Mirosław Szozda

Oczy środowiska sędziowskiego w sobotę 16 grudnia skupione były na halę sportową w Turawie. To tam bowiem rozstrzygały się zmagania o tytuły najlepszych drużyn wśród sędziów podczas 32. Turnieju o Puchar Przewodniczącego Kolegium Sędziów OZPN.

Wydarzenie po raz trzeci już połączone było z akcją charytatywną dla naszego przyjaciela Daniela Szpili, który zachorował na SLA (stwardnienie zanikowe boczne). Tradycyjnie odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach kiermaszu słodkości, gadżetów i licytacji koszulek piłkarskich, a rozgrywki toczyły się w dwóch kategoriach: do lat 35 i powyżej lat 35, zwanych potocznie kategoriami juniorów i seniorów. Drużyny występujące w zawodach stworzone były z regionów wiodących KS OZPN czyli: Opole, Kluczbork, Nysa i Kędzierzyn-Koźle. Tytuł najlepszych wśród juniorów ponownie trafił do ekipy z Kluczborka, która obroniła triumf sprzed roku. W grupie seniorów to sędziowie z Kędzierzyna-Koźla przywłaszczyli puchar za zwycięstwo.

Rywalizacja podczas 32. Turnieju o Puchar Przewodniczącego KS OZPN / FOT. MIROSŁAW SZOZDA

Obie drużyny w swoich grupach zakończyły zmagania z kompletem trzech zwycięstw. W młodszej kategorii sprawa tytułu rozstrzygnęła się już po drugiej kolejce. W starszej o losach mistrzostwa musiał zadecydować ostatni, bezpośredni mecz między właśnie Kędzierzynem-Koźlem a Kluczborkiem (obie ekipy miały na swoim koncie po 6 pkt.). W tym lepsi okazali się kędzierzynianie wygrywając 4:0, w którym hattricka skompletował Paweł Nowak.

Tym samym został królem strzelców w tej kategorii. Najlepszym bramkarzem wśród „starszych” został wybrany Piotr Szmilewski (Kędzierzyn-Koźle). Nagrodę króla strzelców w „młodszych” zdobył Kamil Zator (Kluczbork), a wyróżnienie jako bramkarz uzyskał Mateusz Kacprzak (Nysa).

Oprócz samej rywalizacji nieodłącznym elementem ostatnich turniejów była akcja charytatywna dla Daniela. Tak też było tym razem. Pracownicy Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Opola, z którymi przez wiele lat Daniel współpracował przygotowali bufet słodkości i napojów, a za symboliczną „cegiełkę” można było spróbować wypieków i napić się kawy czy herbaty. Drugie stoisko to stolik z gadżetami od różnych darczyńców, a także od młodego 7-letniego Franka Banaszaka. Nasz mały kolega przygotował wiele różnorodnych gadżetów, dzięki którym w znacznej części przyłożył się do akcji charytatywnej. Jego bohaterski czyn nagrodziła ekipa z Kluczborka, która za jego postawę podarowała mu swoje trofeum.

7-letni Franek Banaszak i jego kiermasz gadżetów. / FOT. MIROSŁAW SZOZDA

Dodatkowo wszyscy uczestnicy mieli okazję powalczyć o koszulki m.in. Szymona Marciniaka, Jakuba Błaszczykowskiego czy Sebastiana Mili w przygotowanym do tego bloku licytacji. Podczas otwarcia turnieju uczczono pamięć zmarłych niedawno ś.p. Józefa Włodarczyka oraz ś.p. Daniela Zemana. Specjalne podziękowania za pracę dla Kolegium Sędziów synowi Wiktorowi przekazał Jarosław Przybył, arbiter ekstraklasy, a także uczcił pamięć ś.p. „Józka”.

Jarosław Przybył wspomina ś.p. Józefa Włodarczyka / FOT. MIROSŁAW SZOZDA

– To jest niesamowite jak, my jako środowisko, potrafimy integrować się i tworzyć takie wydarzenia. – komentował w trakcie turnieju Przewodniczący KS Tomasz Wąsiak. – Myślę, że powinniśmy podziękować przewodniczącemu, bo doskonale wiem jaką pracę trzeba włożyć w organizację takiego turnieju. – wygłosił lider regionu nyskiego Arkadiusz Przystał, poprzednik na stanowisku przewodniczącego i zaapelował abyśmy pamiętali zarówno o Danielu i starszych sędziach, którzy czynnie śledzą to co dzieje się w naszym środowisku.

Mieczysław Tomsza i Łukasz Kabaszyn, trener LZS Walce / FOT. MIROSŁAW SZOZDA

Smaczku całej imprezie dodał fakt, że sędziowali je… trenerzy. Z zaproszenia na turniej skorzystali Łukasz Ganowicz (MKS Kluczbork), Łukasz Kabaszyn (LZS Walce), Andrzej Konwiński (koordynator Akademii Młodych Orłów). Nieobecnym z powodu choroby był Dariusz Surmiński. Obsadę uzupełnili Mieczysław Tomsza (sędzia główny turnieju) oraz Marcin Bazan i Przemysław Dudek.

32. Turniej przeszedł do historii, a stało się tak dzięki bezwzględnej pomocy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Wydarzenie było finansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego. Wielkie podziękowania kierujemy właśnie do Panów Andrzeja Buły i Zbigniewa Kubalańca. Również dziękujemy wójtowi gminy Turawa Panu Dominikowi Pikos, kierownikowi hali sportowej w Turawie, Adamowi Wołkowi za prowadzenie całego wydarzenia z mikrofonem w ręku, a także Panu Tomaszowi Garbowskiemu prezesowi OZPN, Tomaszowi Repczyńskiemu, szefowi firmy LICON oraz Nicoli Stokłosa, Pawłowi Dul, Krzysztofowi Białowąsowi i całemu Stowarzyszeniu Sędziów Piłki Nożnej Opole.